español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení u příležitosti Mezinárodního dne svobody tisku

3. květen je každoročně připomínán jako Světový den svobody tisku. Ministerstvo zahraničních věcí chce při té příležitosti vyjádřit poděkování všem odvážným novinářkám a novinářům a ujistit je o pokračující podpoře ze strany Česka. Svoboda projevu a tisku jsou nezbytnými předpoklady dobrého vládnutí, informovaného rozhodování a zodpovědnosti vlád před svými občany. Aktuální válka v Evropě zřetelně podtrhuje význam svobody tisku jako zdroje nezávislých a ověřených informací, které vedou k adekvátní reakci demokratických vlád.

Podpora svobody projevu a médií patří mezi dlouhodobé priority české zahraniční politiky. V rámci Programu transformační spolupráce vydává MZV ročně více než 25 milionů korun na projekty podporující nezávislá média, mediální výchovu a školení novinářů, včetně iniciativ zaměřených na boj proti dezinformacím. Jako člen mezinárodní platformy Koalice pro svobodu médií (Media Freedom Coalition) se Česko aktivně zasazuje o podporu a ochranu nezávislých médií a novinářů. Ohroženým novinářům pomáháme i ryze prakticky skrze urgentní vízovou podporu ve chvíli, kdy potřebují ze svého působiště z bezpečnostních důvodů urychleně odjet.

Dlouhodobým významným partnerem České republiky je Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda, které sídlí v Praze od roku 1995. Jeho mise – podpora demokratických hodnot prostřednictvím vysílání nezávislého zpravodajství do 23 zemí světa – je dnes důležitější než kdy dřív. Při příležitosti letošního Dne svobody tisku Česká republika a Spojené státy americké stvrdily dlouholetou spolupráci a závazek k pokračování podpory nezávislých médií ve společném prohlášení. „Jsme hrdí na roli regionálního centra nezávislé žurnalistiky, kterou Česko zastává. Vážíme si našich partnerství, s Rádiem Svobodná Evropa / Rádiem Svoboda i s dalšími organizacemi,“ uvedl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Česko podporuje činnost Rady Evropy, představitele OBSE pro svobodu médií, úzce spolupracuje s Evropskou nadací pro demokracii a zapojuje se do dalších mezinárodních iniciativ usilujících o lepší přístup k informacím. Finančně podporuje také Fond UNESCO na podporu médií (Global Media Defence Fund).

Ministerstvo zahraničních věcí chce proto využít tohoto dne k ocenění neúnavného úsilí všech odvážných žen a mužů - novinářů, editorů, bloggerů a dalších spolupracovníků médií, kteří zůstávají odhodláni přinášet veřejnosti nezávislé a ověřené informace navzdory všem rizikům svého povolání, a ujistit je o pokračující podpoře ze strany Česka. Stejně tak chceme vyjádřit poděkování a pokračující podporu všem našim partnerům, kteří nám pomáhají bojovat za svobodu projevu a médií ve světě.

World Press Freedom Day