español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Seminář „„Česko a Slovensko – 30 let společně v Evropě“

Dne 22. 5. 2023 se v Madridu konala druhá část Česko-Slovenských dní v Madridu, a to formou semináře s názvem „Česko a Slovensko – 30 let společně v Evropě“. Partnerem a podporovatelem akce byla též Škoda.

Ve spolupráci s Diplomatickou akademií (Academia de la Diplomacia) v prostorách Real Sociedad Económica Matritense vystoupili velvyslanec ČR Ivan Jančárek, velvyslanec Slovenska Juraj Tomagaga, profesor a historik z Univerzity Svatého Pavla José Luis Orella Martínez, profesorka Univerzity Complutensa Sarah Lemmen, výkonný předseda Diplomatické akademie Santiago Velo de Antelo a předseda Real Sociedad Económica Matritense Antonio García.

Česko a Slovensko – 30 let společně v Evropě

Česko a Slovensko – 30 let společně v Evropě

V téměř zaplněném auditoriu v důstojných prostorách, kterým vévodí obraz španělského krále Karla III., panelisté hovořili o společné cestě Česka a Slovenska evropskými dějinami. Seminář byl zároveň součástí připomenutí 30. výročí samostatnosti obou zemí.

I tři dekády po rozdělení Československa si Češi a Slováci rozumí nejen v politice, ale i v otázkách ekonomických, kulturních a lidských vztahů. Velvyslanci Česka a Slovenska byli za jedno v tom, že obě země na společné cestě, kulminující společným členstvím v Evropské unii, si i nadále zůstávají mimořádné blízké, a i ve srovnání se sousedními zeměmi mají spolu jednoznačně nejužší vztah.

Česko a Slovensko – 30 let společně v Evropě

Česko a Slovensko – 30 let společně v Evropě

Profesor José Luis Orella Martínez se věnoval i historickému období před vznikem samostatného Československa. Seminář byl nicméně i pohledem do budoucnosti, kde obě země pojí zejména plnohodnotné členství v Evropské unii a společné sdílení aktuálních výzev, řešených už v novém historickém kontextu.

INVITACIÓN: CHEQUIA Y ESLOVAQUIA - 30 AÑOS JUNTOS EN EUROPA

INVITACIÓN: CHEQUIA Y ESLOVAQUIA - 30 AÑOS JUNTOS EN EUROPA