español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ČC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Madridu byla představena výstava "Pantheon" Viktora Pivovarova

Dne 21. září byla zahájena výstava umělce Viktora Pivovarova za účasti českého velvyslance Libora Sečky a Jany Polívkové, ředitelky Českého Centra Madrid. Do 23. listopadu tak máte možnost navštívit výstavu v Galerii Hilario Galguera Madrid ve spolupráci s galerií DSC Gallery. Pivovarovova díla se nacházejí ve veřejných i soukromých sbírkách po celém světě, včetně Tate Modern, Centre Pompidou, Tretjakovské státní galerie, Puškinova státního muzea výtvarných umění a Národní galerie v Praze.

Viktor Pivovarov, narozený 14. ledna 1937 v Moskvě, je umělec, jehož život a dílo jsou fascinujícím zkoumáním kreativity uprostřed restriktivního politického režimu. Svou uměleckou kariéru zahájil v chlapecké škole, kde odvážným krokem nahradil portréty Stalina vlastními ilustracemi. Tato odvaha a jeho sklon k experimentování ho přivedly na Fakultu ilustrace Polygrafického institutu v Moskvě, kde mohl svobodněji projevit svou kreativitu.

Inaugurace výstavy v Galerii Hilario Galguera Madrid

Inaugurace výstavy v Galerii Hilario Galguera Madrid

V 70. letech se při ilustrování dětských knih spřátelil s novinářem z Washington Post. Toto přátelství ho přivedlo do hledáčku KGB, která se ho neúspěšně pokusila naverbovat. V roce 1978 se zamiloval do Mileny Slavické a přestěhoval se do Prahy, kde konečně našel prostředí příznivější pro svůj umělecký projev. Během své kariéry Pivovarov vystavoval na světově proslulých retrospektivních výstavách, například "Soňa a andělé" v Galerii Rudolfinum v roce 1996 nebo "Moskevská gotika" v Národní galerii v roce 2021. Naposledy, v roce 2023, představil výstavu "Bílá zrcadla" v galerii DSC Gallery.

Z inaugurace výstavy "Pantheon".

Z inaugurace výstavy "Pantheon".

Na výstavě "Pantheon" nás Pivovarov zve na cestu po metafyzických formách. Jeho cyklus "Eidoi s atributy" je hledáním předobrazů v duši, inspirovaným platónskou filozofií. Postavy v jeho dílech, připomínajících umělce jako Giorgia de Chirica a Kazimira Maleviče, jsou bez tváře a pohlaví, ponořené do základních barev na bílém pozadí.