
Setkání stipendistů programu Erasmus+
10.04.2019 / 18:00 | Aktualizováno: 31.01.2020 / 17:53
Dne 9. 4. 2019 se na rezidenci velvyslance uskutečnilo setkání českých a španělských stipendistů programu Erasmus+.
Jednalo se o první setkání tohoto druhu ve Španělsku, v jehož rámci se měli příležitost sejít čeští stipendisté, kteří nyní ve Španělsku studují, a španělští stipendisté, kteří již pobyt v ČR realizovali v minulosti, anebo se na něj chystají.
V úvodu setkání pozdravil účastníky velvyslanec ČR ve Španělsku Ivan Jančárek a zástupci španělského Ministerstva vědy, inovací a univerzit a Španělské služby pro internacionalizaci vzdělávání (SEPIE), národní agentury Erasmus+, Margarita de Lezcano-Mújica Núñez a Javier Pascual Pontones. Všichni řečníci ve svých příspěvcích vyzdvihli jedinečnost programu, který umožňuje mladým lidem obrovské možnosti pro studium a odborné stáže, které jim mohou následně otevřít dveře do pracovního světa.
Poté zazpívala Ema Hubáčková, která v nedávné době ukončila svůj stipendijní pobyt na Univerzitě Complutense v Madridu. Představila mimo jiné píseň ve stylu zarzuely (španělské verze operety).
Setkání se zúčastnilo 80 českých a španělských stipendistů a proběhlo ve velmi přátelském duchu. Studenti tuto příležitost k výměně informací, zkušeností a kontaktů velmi oceňovali. Stipendistům byly k dispozici informační publikace o České republice a jednotlivých univerzitních městech. Ty, kteří se do Čech teprve chystají, zaujala i ochutnávka českých jednohubek a piva.
Z cca 8 300 českých studentů, kteří ročně vyjíždějí v rámci programu Erasmus+ do zahraničí, jich cca 600 míří do Španělska za studiem a 200 na stáž. Španělsko tak po Německu představuje druhou nejvyhledávanější destinaci. Na druhou stranu do ČR směřuje ročně cca 1 000 Španělů za studiem a cca 250 na stáž. Španělé tak spolu s Francouzi tvoří největší komunitu stipendistů Erasmus+ v ČR. Do programu je zapojeno celkem 56 českých a 141 španělských subjektů. Nejvíce českých studentů směřuje tradičně na Polytechnickou univerzitu ve Valencii a na Univerzitu v Granadě. Nejvíce španělských studentů míří naopak na Karlovu univerzitu v Praze a na Masarykovu univerzitu v Brně.
Ve Španělsku mohou čeští stipendisté absolvovat svou stáž též na Velvyslanectví ČR v Madridu, Českém centru Madrid, na zastoupeních agentur CzechTrade a CzechToursim, v Česko-hispánské obchodní komoře, ale např. i při krajanských spolcích jako je Česká škola Madrid nebo na honorárních konzulátech ČR.
Velvyslanectví ČR v Madridu děkuje národním agenturám DZS a SEPIE za laskavou pomoc při organizaci setkání.