español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální podmínky cestování do Andorry a návratu do ČR

(Archivní článek, platnost skončena 26.01.2022 / 13:00.)

Andorra vyžaduje potvrzení o bezinfekčnosti na covid-19 při vstupu do naprosté většiny veřejných míst či při využívání služeb.

VSTUP NA ÚZEMÍ ANDORRY

Do Andorry je možné přicestovat i za účelem turistiky, přičemž na vstupu do země neplatí žádné omezení.

Pouze osoby cestující do Andorry z afrických zemí Botswana, Svazijsko, Lesotho, Mosambik, Namibie, JAR a Zimbabwe jsou povinny držet 10ti denní karanténu a při vstupu předložit negativní výsledek diagnostického testu na covid-19.   


OČKOVANÉ OSOBY

Očkované osoby mohou do Andorry vstoupit bez omezení, nicméně potvrzení o očkování je vyžadováno při vstupu do celé řady míst nebo při využití celé řady služeb (viz Podmínky na místě).

Potvrzení musí být vystaveno kompetentním úřadem země původu a je akceptováno po uplynutí 14 dní od ukončení základního očkovacího schématu. Akceptováno je též potvrzení o tom, že osoba prodělala onemocnění covid-19 a posléze obdržela jen jednu dávku očkování, od jejíhož podání uplynulo rovněž 14 dní. Andorrské úřady uznávají očkovací látky schválené EMA nebo Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Potvrzení musí navíc být vystaveno v katalánštině, španělštině, francouzštině či angličtině, předloženo v tištěné či elektronické podobě a musí obsahovat alespoň kompletní jméno držitele, datum vakcinace, druh podané vakcíny, počet předepsaných a aplikovaných dávek vakcíny, země a instituce vystavující potvrzení.  


TESTOVANÉ OSOBY

Osoby, které nemají ani očkování, ani covid-19 neprodělaly, mohou do Andorry vstoupit bez omezení, nicméně potvrzení o negativním výsledku testu na covid-19 je vyžadováno v podstatě při vstupu do všech míst nebo při využití služeb (viz Podmínky na místě).

K prokázání bezinfekčnosti je nutné předkládat negativní výsledek TMA či PCR testu podstoupeného maximálně 72 hodin před příjezdem do Andorry. Lze předkládat též negativní výsledek antigenního testu, který však není starší než 12 hodin. Potvrzení o výsledku testu musí být vystaveno v katalánštině, španělštině, francouzštině či angličtině, předloženo v tištěné či elektronické podobě a musí obsahovat alespoň kompletní jméno držitele, datum a čas odebrání vzorku, druh testu a uvedení země a instituce vystavující potvrzení.  


OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Osoby s prodělaným onemocněním covid-19 mohou do Andorry rovněž vstoupit, při vstupu do celé řady míst či při využívání celé řady služeb nicméně musí doložit bezinfekčnost příslušným potvrzením o prodělaném onemocnění covid-19 (viz Podmínky na místě).

Příslušné potvrzení musí být vystaveno kompetentní institucí země původu nejdříve 11. den po prvním pozitivním TMA či PCR testu. Akceptováno je pak maximálně 180 dní od odebrání prvního vzorku, který test prokázal jako pozitivní. Potvrzení musí být vystaveno v katalánštině, španělštině, francouzštině či angličtině, předloženo v tištěné či elektronické podobě a musí obsahovat alespoň kompletní jméno držitele, datum odebrání prvního pozitivního vzorku, typ testu a uvedení země a instituce vystavující potvrzení.   


DĚTI

Děti mladší 16 let jsou osvobozeny od povinnosti předkládání potvrzení o bezinfekčnosti na covid-19, nicméně musí dodržovat další preventivní opatření jako je např. nošení roušky.


PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Není vyžadován.


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

V Andoře jsou potvrzení o bezinfekčnosti (o kompletním očkování, o negativním výsledku testu či o prodělané nemoci) vyžadovány při vstupu do barů, restaurací, kaváren, hotelů i jiných ubytovacích zařízení, na kulturní i sportovní akce, do muzeí, knihoven, kin nebo fitcenter, kosmetických salonů, kasin, sociálně zaměřených středisek či zařízení pro seniory. Požadavek platí též při vstupu na venkovní akce pro více než 1000 lidí a akce v uzavřených prostorách s více než 100 lidmi.

Potvrzení je vyžadováno též v lyžařských střediscích od osob praktikujících sportovní aktivity, ale též od pouhých uživatelů vleků či návštěvníků přilehlých restaurací. Roušky musí být nasazeny po celou dobu i v lyžařských střediscích, pouze během samotného lyžování nejsou nutné, jen doporučené.

Nošení roušek je povinné pro všechny osoby starší 6 let ve všech uzavřených veřejných prostorách, jakož i v městských otevřených prostorách.

Rovněž tak je doporučováno dodržovat odstup 1,5 m mezi lidmi.   


POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

V případě příznaků onemocnění covid-19 má osoba nejprve telefonicky kontaktovat linku 116. Na uvedeném čísle jí budou poskytnuty instrukce ohledně dalšího postupu. Samozřejmostí je dodržování základních předepsaných hygienických opatření, jako je mytí rukou, bezpečný odstup, zakrývání si obličeje při kašli či kýchání nebo nošení roušky.

Na uvedeném čísle budou dány též instrukce ohledně nutnosti podstoupení diagnostického testu na covid-19.

Vzhledem k velmi pravděpodobnému vzniku nemalých finančních nákladů spojených s léčbou maximálně doporučujeme před cestou uzavřít komerční pojištění pokrývající náklady spojené s nákazou.


TRANZIT

Pro tranzit Andorrou platí stejná pravidla jako pro pobyt.


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Velvyslanectví ČR v Madridu
Embajada de la República Checa
Avenida Pio XII, no. 22-24, 28016 Madrid
tel.: +34 91 353 18 80 (recepce)
e-mail: madrid@embassy.mzv.cz, www.mzv.cz/madrid/ 

Konzulární úsek:
tel.: +34 91 353 18 96/97; e-mail: consulate_madrid@mzv.cz

Diplomatická služba v mimopracovní době:
tel: +34 699 982 307

Honorární konzuláty ČR ve Španělsku a Andoře

Telefonní čísla na místní instituce:

Zdravotní pomoc:  116

Nemocnice Nostra Senyora de Meritxell:  (+376) 871 100

Státní laboratoř pro TMA či RAT testy na covid-19: (+376) 821 955

Seznam laboratoří realizujících TMA, RAT a PCR testy

Seznam lékáren realizujících antigenní testy

Andorrská vláda: www.govern.ad

Informační web pro návštěvníky Andorry: COVID-19 IN ANDORRA (visitandorra.com) 


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Přehled podmínek návratu do České republiky