Lucembursko: prezentace českých nanotechnologií
04.04.2022 / 12:45 | Aktualizováno: 04.04.2022 / 17:47
Pod heslem „Czech is nano“ uspořádalo velvyslanectví České republiky v Lucemburku dne 29. března prezentaci významných českých aktuálních úspěchů z oblasti nanotechnologií. Jednalo se o první zastávku české nanotechnologické mise v rámci společného projektu v zemích Beneluxu, uspořádané s finanční podporou Projektů ekonomické diplomacie (PROPED).
Za lucemburskou stranu se prezentace zúčastnili zástupci Lucemburského institutu pro vědu a technologie (LIST), vládní agentury LuxInnovation, Lucemburské univerzity a zástupci firem zajímajících se o možnosti využití nanotechnologií.
Prezentační akce se v prostorách velvyslanectví zúčastnilo osm firem, jež jsou členy Asociace nanotechnologického průmyslu ČR včetně jejího prezidenta Jiřího Kůse. Výsledky výzkumu a jeho zaměření v rámci úvodního bloku představili přední čeští vědci z Technické univerzity v Liberci, z CEITEC Brno a Univerzity Palackého v Olomouci. Možnosti podpory a spolupráce v oblasti moderních a high-tech oborů následně ve svých prezentacích představil ředitel Lucemburského institutu pro vědu a technologie (LIST) Thomas Kallstenius a zástupkyně lucemburské univerzity. Následná diskuze dala prostor k výměně zkušeností z realizace vlastních výzkumů a úskalí jejich uvedení na trh, ale také možnosti spolupráce na společných výzkumných projektech s finanční podporou jak z dotačních programů obou zemí, tak z příslušných fondů Evropské unie.
„Česko je nano“, je heslem Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, které dobře vystihuje celosvětový úspěch, jehož naše země dosáhla např. při výzkumu, vývoji a výrobě elektronové mikroskopie, nanovláken, samočistících nátěrů s nanokrystaly oxidu titaničitého a mnohých dalších nanotechnologických aplikací. Česká republika je jedním z globálních lídrů ve výzkumu, vývoji a průmyslové výrobě založené na nanotechnologiích v různých odvětvích, od vědecké přístrojové techniky, optiky, přes biotechnologie až po environmentální aplikace, energetiku a další. V tomto oboru se také více než v jiných v České republice velmi dobře daří propojovat špičková česká výzkumná centra s podnikatelskou sférou a rychlé uplatnění inovací v praxi.
Vzhledem k výrazné podpoře moderních a udržitelných technologií ze strany lucemburského státu, jsou i nanotechnologie oblast, v níž se nesporně nachází řada příležitostí pro české firmy ke spolupráci s lucemburskými partnery.
Barbora Pláničková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Lucemburku