České firmy z oboru virtuální reality zaujaly na veletrhu SIGGRAPH v Los Angeles
04.08.2017 / 02:58 | Aktualizováno: 05.01.2018 / 19:38
Po relativně dlouhé odmlce zažívá virtuální realita silný návrat na scénu v oblastech jako je herní průmysl či filmová grafika. A i české firmy jsou při tom. Díky novým technologiím a výraznému navýšení počítačové kapacity se virtuální realita začíná prosazovat i pro ryze průmyslové použití a to specificky pro testování prototypů výrobků od automobilů přes letadla či architektonickou modelaci. Stále častěji je využíván i potenciál technologie ve výcviku a tréninku – od zdravotního personálu pro simulaci chirurgických zákroků přes polici a armádu pro nácvik policejních zásahů či vojenských operací.
Ve dnech 30. července – 3. srpna 2017 se v Los Angeles konal SIGGRAPH 2017, což je největší světová konference a veletrh v počítačové grafice a interaktivních technologiích. Pět výstavních dnů bylo naplněno prezentací výrobků a služeb, sérií vzdělávacích přednášek, ukázek praktického využití interaktivních produktů a představení nejnovějších technologií, softwaru a hardwaru.
V letošním roce byly na tomto prestižním veletrhu zastoupeny dvě české firmy, které vzbudily velkou pozornost profesionálního publika.
Společnost VRgineers se zaměřuje na průmyslové užití virtuální reality, úspěšně již spolupracuje s evropskými automobilkami v oblasti designu interiérů a exteriérů vozů a usiluje teď o rozšíření působení na americký trh. INITI, což je česká platforma techniků, výtvarníků a hudebníků v Los Angeles představila koncept virtuálního hřiště Digital playgroundz, který je schopen každou zeď přeměnit v interaktivní pole za pomocí unikátního propojení technologií projekce a detekce pohybu.
Firma INITI byla na SIGGRAPH pozvána a sponzorována přímo organizátory do sekce nazvané VR Village, kde se předváděly nové formy virtuální a augmented reality nabízející nové formy komunikace a interakce použitelné v herním průmyslu, zdravotnictví či vzdělávání.
Putovní konference SIGGRAPH je výbornou příležitostí k seznámení se s dynamicky se vyvíjejícím světem počítačové grafiky a interaktivních technologií a prostorem, kde potkat profesionály z oborů jako je výzkum a vývoj těchto technologíí, animace, umění, software, vizualizace, hry, vizuální efekty a vzdělávání. Své produkty zde prezentují nadnárodní hardwarové firmy jako Nvidia či HP a softwaroví giganti jako Google, Facebook či Amazon.
Konference by se proto měla dostat do hledáčku všech českých firem, které usilují o to získat příležitost představit se profesionálnímu publiku a klíčovým firmám z oboru. V roce 2018 se konference bude konat v kanadském Vancouveru.
Marino Radačič, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Los Angeles