Otevřením národní kvantové laboratoře Velká Británie věří v revoluci v oblastech umělé inteligence, energetiky, zdravotnictví
19.12.2024 / 16:06 | Aktualizováno: 20.12.2024 / 12:57
Spojené království se v posledních letech stalo lídrem v oblasti kvantových technologií a nabízí nejen českým firmám i vědcům příležitosti ke spolupráci v tomto dynamicky se rozvíjejícím odvětví. Britská vláda vnímá kvantové technologie nejen jako motor ekonomického růstu, ale i jako klíčový nástroj pro inovace v kritických odvětvích, jako je zdravotnictví, národní bezpečnost či doprava.
Britský Národní program kvantových technologií za dobu více než deset let přilákal investice přesahující 1,1 miliardy GBP. Na tento základ navázala strategie z roku 2023, která plánuje do roku 2033 další investice. Britská vláda si od rozvoje kvantové technologie slibuje nastartování hospodářského růstu vytvářením špičkových inovací, které lze komercializovat a vyvážet.
Silný impuls pro rozvoj sektoru
Nedávné iniciativy, včetně 100 mil. GBP pro nová centra kvantového výzkumu a financování pěti kvantových center pro doktorandské vzdělávání, která v příštích čtyřech letech vyškolí více než 300 doktorandů, dokládají snahu britské vlády zajistit významnou pozici země v tomto rychle se rozvíjejícím oboru.
Moderní Národní kvantové výpočetní centrum (NQCC) bylo otevřené na podzim 2024. Centrum o rozloze 4 000 metrů čtverečních bude domovem 12 kvantových počítačů. Bude obsahovat širokou škálu kvantových výpočetních platforem, které nabízejí otevřený přístup pro průmysl a akademickou sféru po celé Velké Británii. V centru bude pracovat více než 70 zaměstnanců a bude nabízet řadu příležitostí pro studenty – včetně prvního specializovaného kvantového učňovského programu na světě, 30 doktorandských stáží, letních stáží a rychlokurzů pro sektor průmyslu.
Národní kvantové výpočetní centrum bude hrát ústřední roli při budování britského kvantového ekosystému tím, že bude podporovat vývoj kvantového hardwaru, softwaru a aplikací. Je nastaveno tak, aby využilo sílu kvantových počítačů k řešení reálných problémů, které ovlivňují jednotlivce i celá průmyslová odvětví. Centrum se zaměří na klíčové oblasti, kde mohou kvantové počítače nabídnout účinná řešení například:
• Optimalizace energetické sítě s rozvojem udržitelných zdrojů energií – analýza obrovského množství dat v reálném čase umožní identifikovat nejúčinnější způsoby, jak vyvážit nabídku a poptávku po energii, zabránit výpadkům napájení a minimalizovat energetické ztráty.
• Předpověď klimatu – kvantová technologie může zlepšit modelování klimatu a umožnit tak přesnější předpovědi a lepší reakce na globální environmentální výzvy.
• Rychlejší objevování léků – urychlení analýzy molekulárních struktur pomůže urychlení vývoje nových léků a nabídka rychlejší léčby život ohrožujících stavů.
• Pokrok v oblasti umělé inteligence –posílení umělé inteligenci a zlepšit její fungování například v lékařské diagnostice, což povede k lepším výsledkům zdravotní péče.
Možnosti pro české subjekty
Spolupráce s britským kvantovým sektorem by mohla být atraktivní pro české firmy, univerzity a výzkumné instituce působící v oblasti IT, umělé inteligence, kybernetické bezpečnosti, farmaceutického výzkumu či zdravotnických technologií. Zájem mohou mít také společnosti specializující se na navigační systémy, pokročilé senzory nebo energetiku, zejména s důrazem na optimalizaci a udržitelnost.
Významnou událostí v oblasti kvantových technologií ve Spojeném království je veletrh National Quantum Technologies Showcase, který se uskuteční 8. listopadu 2025 v Londýně. Tato akce je ideální příležitostí pro české firmy, vědce i investory navázat kontakty a seznámit se s nejnovějšími trendy.
Británie je otevřená mezinárodní spolupráci a nabízí platformu pro výzkum i praktické aplikace kvantových technologií. Díky širokému spektru aplikací kvantových technologií je tento sektor atraktivní nejen pro velké hráče, ale také pro malé subjekty zaměřené na špičkové inovace. Pro české firmy a vědce jde o mimořádnou příležitost zapojit se do vývoje a komercializace inovativních technologií s globálním dopadem.
Denisa Provazníková, 19/12/2024