česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Začíná letošní Cyklus českých a slovenských filmů

Velvyslanectví České republiky v Lublani si dovoluje pozvat širokou veřejnost na „Cyklus českého a slovenského filmu“,  v jehož rámci budou v průběhu roku 2024 promítány české a slovenské filmy.
 

2. dubna letošní cyklus zahájí projekce slovenského filmu "Keby som mal pušku" režiséra Štefana Uhera z roku 1971. Film vypráví příběh z válečné doby z pohledu dospívajícího chlapce. V událostech mezi lety 1944 a 1945 divák sleduje osudy malých lidí a jejich vnímání světa a událostí.

22. května se bude promítat tragikomedie Jaromila Jireše "Žert" z roku 1968. Jedná se o filmovou adaptaci slavného románu Milana Kundery, který odhaluje temnou pravdu o ideologických represích 50. let v Československu. Film získal řadu ocenění a jako jeden z mála osvětlil téma, o kterém se dlouho mlčelo.

Cyklus pokračuje 5. listopadu promítáním dokumentárního filmu „Andy Warhol - Americký sen“ režiséra Ľubomíra Jána Slivka z roku 2023. Film představuje život a dílo tohoto umělce, který byl původem Slovák. Formou rozhovorů se členy jeho rodiny a přáteli, ale rovněž  i s mezinárodními odborníky na umění ukazuje mnohotvárný obraz Andyho Warhola. 

Letošní Cyklus českých a slovenských filmů zakončí 5. prosince projekce filmu „Nikdo se nebude smát“. Film natočil režisér Hynek Bočan v roce 1965. Byl inspirován povídkou ze sbírky Milana Kundery Směšné lásky. Film mimo jiné odhaluje pokrytectví a závist, na nichž byla tehdejší společnost založena. Na filmu se podíleli přední představitelé československé nové vlny.

Titulky k filmům připravili studenti Ústavu slavistiky Filozofické fakulty Univerzity v Lublani.

Projekt probíhá ve spolupráci se Slovanskou knihovnou v Lublani, Ústavem slavistiky Filozofické fakulty Univerzity v Lublani a s českým a slovenským velvyslanectvími v Lublani.

Vstup na všechny projekce je zdarma.

Více informací o programu a samotných filmech najdete v přiloženém letáku.

Srdečně vás zveme!

přílohy

Program - Cyklus českých a slovenských filmů 819 KB PDF (Acrobat dokument) 26.3.2024