português  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanectví ČR v Lisabonu podpořilo EUGAIN - Action Cost zaměřený na podporu žen a dívek v sektoru ICT

Velvyslanectví ČR v Lisabonu oficiálně podpořilo mezinárodní konferenci EUGAIN - Action Cost, která se zaměřuje na podporu žen a dívek v sektoru matematiky a ICT a která se konala v Lisabonu ve dnech 21.-22. dubna 2023. Jedná se o iniciativu v rámci Evropské unie, otevřenou i dalším zemím mimo EU, která chce díky propojování a podpoře dosáhnout toho, aby ženy mohly naplno rozvinout svůj talent v sektorech, který se ženami není tak často spojován. Následně byla na Rezidenci velvyslance zorganizována neformální snídaně s cílem propojit expertky z ČR s portugalskými kolegyněmi. Navíc se podařilo zajistit účast i mladé sociální aktivistky z Kapverd.
 

Konference se za Českou republiku zúčastnila Barbora Bühnová, proděkanka pro vnější vztahy a spolupráci s partnery Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně a současně místopředsedkyně EUGAIN, Lenka Simerská z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a Radan Šafařík z Odboru pro rovnost příležitostí Úřadu vlády ČR. Velvyslanec Martin Pohl na úvod hovořil o České republice jako zemi, která se problematice rovných příležitostí věnuje dlouhodobě a chápe, jak je důležité rozvíjet mladé talenty. Navíc se jedná o jednu z priorit rozvojové spolupráce ČR. Vedle toho v rámci MZV běží kampaň Ženy v diplomacii, což potvrzuje, že každá podpora tohoto druhu je pro ženy a dívky přínosná, neboť inspirující ženy mohou zásadně pomoci při kariérním rozhodování.

Z toho důvodu Velvyslanectví ČR ve spolupráci s organizátory konference pozvalo mladou aktivistku Éricu Mirandu z Kapverd, pro kterou akce tohoto druhu byla velmi přínosná. Mohla navázat řadu kontaktů s expertkami z jiných zemí, sdílet své zkušenosti a odvézt si zpět domů inspiraci pro sebe a řadu svých kolegyň. V návaznosti na konferenci pak byla zorganizována neformální snídaně na Rezidenci velvyslance s cílem neformální a otevřené diskuze o příležitostech a výzvách. Snídaně se účastnila i Ana Martinho Fernandes z Komise pro občanství a rovné příležitosti, jedné z nejdůležitějších organizací tohoto zaměření v Portugalsku. Mohla tak sdílet své zkušenosti ze své země a současně navázat kontakt se svými kolegyněmi z Česka a Kapverd.

Galerie


EUGAIN Cost Action foto