português  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

"Kvantový výzkum v Česku je pro Portugalsko referencí", říká prezident Portugalského kvantového institutu Yasser Omar

Dne 5. února 2025 uskutečnil oficiální návštěvu Česka prezident Portugalské republiky Marcelo Rebelo de Sousa. Během jednání s prezidentem Petrem Pavlem se oba státníci shodli, že vztahy mezi Českem a Portugalskem jsou vynikající a že by bylo přínosné nadále prohlubovat ekonomickou a vědeckou spolupráci. Proto ekonomická diplomatka Kateřina Bocianová vzápětí požádala o rozhovor prezidenta Portugalského kvantového institutu Dr. Yassera Omara s cílem detailněji pohovořit o výzkumu kvantových technologiích v Portugalsku a o možných příležitostech pro rozvoj spolupráce mezi oběma zeměmi v této vědecké oblasti. 

Můžete se stručně představit českým čtenářům? Jaká byla Vaše cesta ke kvantovým technologiím?

Jmenuji se Yasser Omar a narodil jsem se v Portugalsku. Získal jsem Ph.D. v kvantové informační vědě na Univerzitě v Oxfordu ve Spojeném království a nyní působím v Portugalsku na Instituto Superior Técnico na Lisabonské univerzitě. Jsem také prezidentem Portugalského kvantového institutu PQI (https://pqi.pt/ ) a členem Akademie věd. Mé výzkumné zájmy pokrývají kvantové výpočty, kvantový internet a kvantové snímání.Uvědomuji si, že v kvantovém výzkumu působím již více než 25 let. Čas opravdu letí!

Jste spoluzakladatelem Světového dne kvanta. Významně jste se také podílel na iniciativě UNESCO vyhlásit rok 2025 Mezinárodním rokem kvantové vědy a techniky. Jak vidíte roli středně velkých, ale dynamických zemí jako Portugalsko nebo Česko v globálním rozvoji kvantových technologií?

V současné době jsou nejcennějším aktivem v kvantových technologiích znalosti. Nacházíme se v jedinečném období obrovských investic. Nyní existuje více finančních prostředků na najímání expertů než expertů k využití. Financování výzkumu a inovací je samozřejmě velmi důležité, dobrá infrastruktura a dobré laboratoře jsou velmi důležité, ale nic z toho nepřinese výsledky bez skutečných odborníků.

Země jako Portugalsko a Česko mohou být v nevýhodě, pokud jde o úroveň investic, ale znalosti jejich vědců jsou stále velmi významnou konkurenční výhodou. Česko má vynikající vědce v oblasti kvantové vědy a techniky, a to mimo jiné v Praze, Brně či Olomouci. Tento talent je jedinečnou výhodou, kterou je třeba pěstovat a podporovat, protože konkurence je stále silnější a problémem je kvantový odliv mozků.

Další velmi důležitou složkou je ambice. Kvantové technologie jsou stále futuristické, je to nový svět k prozkoumání. Výzkumníci a inovátoři v Česku a v Portugalsku by se měli cítit sebejistě a hrdí na rozsáhlé znalosti, které v této oblasti mají, a měli by se odvážit! Vydejte se prozkoumat nové hranice, najít mezery, které ostatní přehlédli, a věřit, že mohou být lídry a udělat ze své země lídry. Jejich znalosti a kreativita je činí velmi konkurenceschopnými, a to i proti velkým hráčům.

Co dělá portugalská vláda pro podporu kvantových technologií a co byste doporučil české vládě, aby uspěla na mezinárodní úrovni?

Portugalsko velmi pozorně sleduje vývoj v Evropské unii a podporuje kvantové technologie. Je velmi důležité, abychom sladili naše úsilí s úsilím na evropské úrovni. Přestože jsou kvantové technologie technologiemi suverenity, spolupráce na úrovni EU nás jen učiní silnějšími a konkurenceschopnějšími.

Pokud jde o doporučení české vládě, pokud si dovolím, a když se ptáte, řekl bych: podpořte opravdové odborníky. Právě oni mohou nejvíce přispět k rozvoji země. Protože kvantové technologie jsou nyní velmi módní, najednou se po celém světě objevilo mnoho samozvaných expertů. V Česku máte odborníky, kteří se v této oblasti pohybují více než 20, v některých případech 30 let. A máte také mladé talentované vědce, které tito odborníci školí. Toto jsou nejlepší přednosti jakékoliv země v této oblasti: hluboké odborné znalosti, schopné rozlišit skutečný pokrok od kvantového humbuku, který v současnosti existuje po celém světě.

Myslíte si, že je důležité, aby se tzv. rozšiřující země (widening countries) jako je Česko a Portugalsko více zapojovaly do společných výzkumných projektů EU?

To je zásadní pro udržitelnost kvantových technologií v EU, konkrétně pro program Evropské komise Quantum Flagship. Potřebujeme zapojení všech členských států EU. Ačkoli rozšiřující se země přispívají do rozpočtu EU asi 15 %, získávají pouze okolo 5 % konkurenčního financování Quantum Flagship. Portugalsku a Česku se v tomto daří, ale mnoha dalším rozšiřujícím se zemím již ne tolik. Pracovali jsme na zlepšení této situace a vždy jsme obhajovali, že excelence by měla být prvořadá. Nechceme kvóty ani zvláštní zacházení, pouze podporujeme povědomí o tom, jak je důležité rozšiřování rovnováhy.

To je výzva, která se týká celé EU, nejen rozšiřujících se zemí: je to problém EU27, nikoli problém rozšiřujících se zemí „WEU15“. Ale dočkali jsme se zlepšení. Před několika lety získávaly země WEU15 pouze asi 2,5 % konkurenčního financování Flagship Quantum. Už jsme se hodně zlepšili, ale je před námi ještě dlouhá cesta. A jde také o změnu mentality. Upřímně řečeno, když jsme na tom spolu s dalšími kolegy pracovali, byli jsme šokováni množstvím předsudků, které v Evropě existují vůči zemím WEU15. Doufám, že práce, která se v současnosti na této frontě vyvíjí v Quantum Flagship, bude mít význam i mimo náš obor.

Jaké společné projekty nebo iniciativy by podle vás mohly nejvíce pomoci postavení Evropy v globálním kvantovém závodě?
 

To je velmi zajímavá otázka, zejména proto, že neznám odpověď! Za prvé, co je cílem závodu? Je to být první v čase? Nebo to je mít kvantové technologie made in EU, i když nejsme první v čase? Kvantové technologie jsou jak futuristické, tak suverénní technologie. Co je nejdůležitější: rychlost nebo autonomie? Budou první zařízení nejlepší?
V každém případě chceme být lídry, chceme, aby EU byla globálním lídrem v kvantových technologiích. Jak toho můžeme dosáhnout společně v rámci EU, která je skládačkou s tolika dílky? Dlouho jsem o tom přemýšlel a stále jsem na to nepřišel. Ale nejdůležitější je, že o tom nyní diskutujeme, do tohoto brainstormingu je zapojeno mnoho lidí a EU je jedinečná, její rozmanitost je, nebo by alespoň měla být, její síla. Máme 27 zemí, 24 jazyků, 3 abecedy a můžeme spolupracovat. Kdo jiný to má? Pokud z toho dokážeme udělat naši sílu, budeme předním hráčem na světě.

Jak byste zhodnotil spolupráci s Českem v této oblasti? Dochází k výměně informací? Existují nějaké projekty? Spolupracujete s někým konkrétním?
 

V minulosti jsme navázali velmi pozitivní spolupráci s kolegy v Praze, Brně a Olomouci, a to ve všech oblastech kvantových technologií, konkrétně kvantové výpočty, kvantová komunikace a kvantové snímání. Bylo by velmi hezké ji nadále rozvíjet. Kromě toho je Česko určitě referencí v oboru.


Kde vidíte možnosti posílení spolupráce mezi Českem a Portugalskem? Mohl byste zmínit nějaké konkrétní oblasti, které vás zajímají a kde by se čeští hráči mohli angažovat?

Stejně jako Portugalsko je Česko obzvláště silné na frontách teoretické fyziky, matematiky a teoretické informatiky. To jsou jistě oblasti, kde by se mohla spolupráce posílit. Česko je ale také velmi silným hráčem v nasazování kvantových komunikací a v integraci High Performance Computing a Quantum Computation, a to v Ostravě. To jsou témata, která by se dala prozkoumat, stejně jako kvantové technologie ve vesmíru.

A musím říct, že ač jsem teoretik, laboratoře Ústavu přístrojové techniky AV ČR v Brně a velký výzkum, který se tam dělá, na mě udělaly velký dojem. Myslím, že kvantová metrologie, velmi důležité téma, by také mohlo být velmi zajímavým tématem spolupráce. A konečně bychom měli spolupracovat i na úrovni výuky a udržení talentu a společně přispívat k utváření politiky EU v oblasti kvantových technologií. To by se mohlo ukázat jako velmi plodné.

Velice Vám děkuji za rozhovor. 

Já též velmi děkuji za možnost rozhovoru s Vámi.

Rozhovor vedla PhDr. Kateřina Bocianová, Ph.D., ekonomická diplomatka a zástupkyně velvyslance