português  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo LinkedIn logo

Česká firma z Pasek nad Jizerou pomáhá s archivací portugalského kulturního dědictví

Portugalsko je země s fascinující historií, která ovlivnila celý svět a dodnes je možné nalézat portugalské stopy na téměř všech kontinentech. Každý si jistě vzpomene na známé mořeplavce jako Vasco de Gama, který doplul do Indie, či Fernão de Magalhães, který ve službách Španělska obepluje jako první zeměkouli a potvrdí, že Země je kulatá. Nebo vzpomeňme na ničivé zemětřesení roku 1755 v Lisabonu, které město téměř srovná se zemí, ale nastoupí rázný Markýz de Pombal a počne budovat moderní Lisabon, či připomeňme z moderní historie rok 1974, kdy země prožije tzv. karafiátovou revoluci a stane se moderní evropskou demokracií. Ze všech těchto dob existují historické prameny, které je potřeba zachovat a chránit pro budoucí generace. Je to svět archivů a knihoven, který je sice běžným návštěvníkům skryt, ale to neznamená, že nemůže představovat zajímavou obchodní příležitost.

Historie jako obchodní příležitost

Na Zastupitelský úřad ČR v Lisabonu se obrátila česká firma EMBA s. r. o., která se specializuje na archivaci různých historických pramenů, exportuje do řady evropských zemí jako Německo, Francie či Velká Británie a projevila zájem o vstup na portugalský trh. Pokud se podíváme na historii této firmy, i zde nalezneme zajímavý historický příběh. Počátky továrny na lepenku v Pasekách nad Jizerou sahají do roku 1882, kdy bratři Rösslerové založili továrnu na výrobu bílé ruční lepenky pro balení výrobků sklářského průmyslu na Jablonecku. K důležitým milníkům historie továrny např. patří instalace automatických lepenkových strojů v letech 1970 a 1989, která vedla k výraznému zvýšení efektivity výroby. V 90. letech 20. století pak byl zahájen rozvoj archivačních prostředků pro kompletní archivaci obchodních dokumentů a dokumentů s kulturním a historickým významem, a to již pod značkou EMBA.

Přes výstavu o karafiátech a sametu k zákazníkovi

Bylo tak zajímavou výzvou zkusit protnout portugalskou historii s kouskem historie české. A vše začalo nenápadně na výstavě s názvem Karafiáty a samet: umění a revoluce v Portugalsku a Československu 1968 – 1974 – 1989, která se uskutečnila v letních měsících loňského roku v Lisabonu, přesněji v Muzeu současného umění. Toto muzeum spadá pod Sdružení muzeí a památek, které je spravováno portugalským státem a které má na starosti všechny státní památky a muzea. Po jednání s ředitelkou Muzea současných umění slovo dalo slovo a podařilo se oslovit konkrétní zástupce Sdružení muzeí a památek, kteří mají na starosti proces archivace. Již během úvodní schůzky byl jimi projeven zájem o navázání spolupráce s českou firmou, a to nejen díky skvělým referencím z Evropy a široké konkurenceschopné nabídce, ale i díky skutečnosti, že je česká firma aktivní též v sociální oblasti svého regionu. Za zmínku rozhodně stojí fakt, že firma EMBA se angažuje v charitě a podporuje společensky prospěšné lokální projekty i aktivity rozšiřující hranice Česka. Firma EMBA navíc zvítězila v regionálním kole prestižní celostátní soutěže zaměstnavatelů Rovná šance, kteří umožňují rovné zaměstnávání hendikepovaným a aktivně přispívají k jejich sociální integraci.

Úspěch v Národní tiskárně Portugalska

Česká firma tak začala dodávat své produkty do významných portugalských muzeí jako Národní palác v Ajudě, který se jakožto bývalý královský palác stal sídlem Národního muzea, Národní knihovny, Institutu muzeí a konzervace i Ministerstva kultury. Vedle toho se podařilo Zastupitelskému úřadu ČR v Lisabonu otevřít české firmě dveře do další významné kulturní instituce, a to do Národní tiskárny Portugalska (Imprensa Nacional – Casa de Moedas), kde se tisknou státní ceniny a jejichž archivní část též projevila zájem o navázání spolupráce.

Tím se portugalská historie, byť ukryta mezi archivními regály, pomalu ale jistě propojuje s historií českou. Tato zkušenost ukazuje, že české firmy dokážou díky své dlouholeté tradici, zkušenostem, vysokou kvalitou a dobrou cenou zaujmout i sektory, které jsou mnohdy na první pohled velmi uzavřené. Zastupitelský úřad ČR v Lisabonu tak bude nadále pokračovat ve své misi otevírání dveří a zjišťování dalších zajímavých příležitostí v oblasti kulturního dědictví, které se mohou objevit např. i v divadelním či hudebním světě.

PhDr. Kateřina Bocianová, Ph.D, ekonomická diplomatka Zastupitelského úřadu ČR v Lisabonu