português  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Odešel Karel Schwarzenberg, vystavení kondolenční knihy na Velvyslanectví ČR v Lisabonu

Karel Schwarzenberg, bývalý ministr zahraničí a jedna z nejvýraznějších postav polistopadové české politiky, v sobotu 11. listopadu 2023 zemřel.

Velvyslanectví ČR v Lisabonu vystaví kondolenční knihu k úmrtí Karla Schwarzenberga v sídle úřadu v následujících termínech:

středa 15. listopadu: 11:00 - 15:00 hod.
čtvrtek 16. listopadu 11:00 - 15:00 hod.

Kondelonce je možné zasílat také elektronicky:
v češtině na emailovou adresu - kondolence@mzv.cz
nebo
v angličitně na emailovou adresu - condolences@mzv.cz

 

Jeho jasnost Karel Schwarzenberg byla tím, kdo jasně ukazoval, co znamená být součástí Západu. Byl dvakrát ministrem zahraničních věcí České republiky, ale o svou vlast se zasazoval celý život, a to i když byla rodina ve vyhnanství a nemohl si být jist, že se bude moct kdykoli vrátit. 

O zahraniční politice, mezinárodních vztazích a našich hodnotových, kulturních kořenech v Evropě a na Západě dokázal poutavě celé hodiny rozprávět a také neúnavně pracovat nad tím, aby se Československo opět stalo svobodnou a demokratickou zemí. Po rozdělení Československa každodenně, ať v jakékoliv funkci či jako soukromá osoba naplňoval zásadu drobné masarykovské práce v povznášení naší země. Stejně jako první prezident nezávislého Československa a první prezident svobodného Česka nesnášel prázdné tlachání a jednou z jeho nejčastějších reakcí v diskusích nad neduhy a nepravostmi tohoto světa bylo: „No a co s tím budeme dělat?“.

Věděl, jak nesamozřejmá a křehká je naše svoboda a demokracie i postavení Česka v Evropě a ve světě. Věděl, jak zásadní je pro nás mít dobré vztahy se sousedy a že NATO a Evropská unie nezajistí naši bezpečnost a blahobyt, pokud nebudeme dnes a denně pro bezpečnost a blahobyt Česka a našich spojenců něco dělat. Věděl, že se musíme odvážně bránit proti choutkám různých despocií a dalších nedemokratických zemí, které chtějí zničit naši svobodu i naši vůli ji bránit. Věděl, jak důležité je podporovat lidská práva a ty, kterým jsou upírána všude ve světě. 

Tím vším inspiroval nejméně dvě generace českých diplomatů a spolu s jeho nekonečnou laskavostí, nadhledem, elegancí a smyslem pro humor s námi bude Karel Schwarzenberg i dál. 

Čest jeho památce!