česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: zu lima
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

PERU - Doporučení pro cestovatele před cestou do vysokohorského prostředí

Velvyslanectví ČR v Limě doporučuje cestovatelům, kteří plánují cesty a pobyt ve vysokohorském prostředí, aby před cestou zkonzultovali se svým lékařem svůj zdravotní stav a případná rizika, která z pobytu v takovém prostředí mohou vyplývat. Za nezbytné naopak považuje sjednání dobrého cestovního pojištění, které pokrývá pojistné události ve vysokohorském prostředí.

Cestování do exotické destinace, jako je Peru, je náročné v mnoha ohledech a vyžaduje nejen adekvátní přípravu a ostražitost v průběhu cesty, ale především dobrou fyzickou kondici zvláště pak, zahrnuje-li cesta cíle ve vysokohorských oblastech.

Hlavním turistickým cílem je „jeden ze sedmi divů světa - Machu Picchu“, který se nachází ve výšce 2.430 m.n.m. Cestovatel přijíždějící z ČR většinou přijede do „vstupní brány“, kterou je město Cusco, jež se nachází ve výšce 3.400 m.n.m. Rovněž tak často navštěvované město Puno (brána k jezeru Titicaca) se nachází ve výšce 3.800 m.n.m. Změny nadmořské výšky, které cestovatel zpravidla absolvuje v krátkém časovém intervalu, představují obrovskou zátěž pro organismus a mohou způsobovat zdravotní komplikace, které v některých případech vyžadují hospitalizaci a znemožní pak cestovateli pokračování v cestě. Těmto problémům je ve většině případů možné se vyhnout, a to řádnou adaptací v místě na vysokohorské prostředí.

Velvyslanectví ČR v Limě proto vidí jako užitečné, aby cestovatelé ještě před začátkem cesty zkonzultovali s lékařem svůj zdravotní stav a případná rizika pobytu ve vysokohorském prostředí. Za nezbytnost naopak považuje sjednání dobrého cestovního pojištění, které kryje pojistné události ve všech nadmořských výškách.