
Peru plánuje zařadit těžební průmysl mezi sektory cirkulární ekonomiky
06.06.2023 / 01:31 | Aktualizováno: 06.06.2023 / 01:33
Peru chce aplikací modelu cirkulární ekonomiky zvýšit produktivitu, konkurenceschopnost země a zlepšit ochranu životního prostředí. Mezi sektory jako zemědělství, životní prostředí, výroba, zahraniční obchod a cestovní ruch zařadí také těžební průmysl. Hlavní cíle by měl nastínit „Národní cestovní program cirkulární ekonomiky“.
Ministerstvo energetiky a těžebního průmyslu registrovalo ke konci minulého roku cca 6.900 případů porušení pravidel ochrany životního prostředí. Jednalo se především o hromadění toxického odpadu souvisejícího s těžbou nerostných surovin. Např. každá tuna mědi, nejdůležitější suroviny peruánského těžebního průmyslu, generuje mezi 350 a 600 t hlušiny. Čtyři největší těžební společnosti vyprodukovaly v r. 2021 cca 500 milionů tun odpadu.
Ministerstvo životního prostředí MINAM se proto rozhodlo zařadit těžební průmysl mezi sektory cirkulární ekonomiky, jako jsou zemědělství, životní prostředí, výroba, zahraniční obchod a cestovní ruch. Kromě snížení dopadu na životní prostředí by se mohla vytěžená hlušina využít např. jako palivo, stavební materiál, hnojivo, plastové díly apod.
MINAM v minulém roce chtělo připravit ambiciózní Národní plán cirkulární ekonomiky, ale turbulentní politická situace omezila původní záměr a aktuálně je připravován dokument užšího, obecnějšího rozsahu – Národní cestovní program cirkulární ekonomiky. Na jeho obsahu spolupracují také firmy z jednotlivých sektorů.
MINAM chce pozvat odborníky ze zemí, které mají dobré zkušenosti s využitím odpadů z těžby a použít moderní technologie na jejich zpracování.
Jako jistý problém vidí odborníci vzdálenost dolů, tj. nejpravděpodobnějších míst zpracování odpadu, od koncových zákazníků. Cena dopravy by mohla snížit komparativní výhodu peruánských subjektů.
Eva Tadlíková, rada, Velvyslanectví České republiky v Limě