українською  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vláda na návrh ministra zahraničí schválila další zápisy na sankční seznam

Na návrh ministra zahraničních věcí Jana Lipavského vláda dne 27. března schválila další zápis na národní sankční seznam. Jde o jednu právnickou a dvě fyzické osoby.

První zapsanou osobou je Viktor Volodymyrovyč Medvedčuk, který z Ruské federace na území České republiky provozuje ruskou vlivovou operaci. Cílem této operace je narušovat územní celistvost, suverenitu a svobodu Ukrajiny. Vzhledem k tomu, že tato činnost je postižitelná podle Sankčního zákona, rozhodla vláda o zápisu této osoby na vnitrostátní sankční seznam.

Viktor Volodymyrovyč Medvedčuk ke svým aktivitám využívá firmu Voice of Europe s.r.o. a fyzickou osobu Artem Pavlovich Marchevskyi, což jsou zároveň další dva sankční zápisy. Toto rozhodnutí je v zájmu bezpečnosti Česka, stejně jako přispívá k ochraně demokratičnosti nadcházejících voleb do Evropského parlamentu.

Protože hrozilo zmaření účelu, rozhodla česká diplomacie o zápisu na vnitrostátní sankční seznam ještě před jeho návrhem na zařazení na unijní seznam.

Ministerstvo zahraničních věcí na tomto případu spolupracovalo s Bezpečnostní informační službou České republiky a Finančním analytickým úřadem. Provádění a vymáhání sankcí má jako v každém případě na starosti Finanční analytický úřad.