
Snídaně s představitelkami občanské společnosti u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv
12.12.2019 / 15:55 | Aktualizováno: 12.12.2019 / 16:00
U příležitosti Mezinárodního dne lidských práv 10. prosince se na českém velvyslanectví v Kyjevě uskutečnila neformální snídaně velvyslance Radka Matuly s představitelkami nevládních organizací, které se věnují prioritním otázkám české transformační spolupráce na Ukrajině - lidským právům, vládě práva, boji s korupcí nebo životnímu prostředí. O svůj pohled na aktuální situaci se s pracovníky velvyslanectví podělily Olena Haluška (Centrum proti korupci), Olha Skrypnyk (Krymská lidskoprávní skupina), Teťana Pečončyk (Centrum lidských práv Změna), Marija Krasnenko (Skupina vlivu), Olena Miskun (Ekodija), Iryna Shyba (Fond DeJure) a Anastasija Kozlovceva (Transparency International Ukrajina).
„Vítám Vás na tomto setkání, které ne náhodou probíhá v Den lidských práv. Při této příležitosti bych vás chtěl ujistit, že Ukrajina pro Česko i nadále zůstává prioritní zemí transformační spolupráce včetně konkrétní projektové podpory ukrajinských nevládních organizací,“ uvedl na úvod velvyslanec Radek Matula. „Jsem vám vděčen za dlouhotrvající spolupráci a doufám, že bude pokračovat i v budoucnu.“.
Setkání v otevřeném duchu probíhalo téměř dvě hodiny. Mezi diskutovaná témata patřily například: reforma soudnictví, protikorupční zákonodárství, fungování protikorupčních institucí, problémy vnitřně přesídlených osob a ukrajinských občanů na okupovaných územích, zákon o pomoci politickým vězňům či ekologická lidská práva spojená s přístupem k čistému ovzduší, vodě apod. Aktivistky se shodly, že od roku 2014 Ukrajina urazila velký kus cesty a v současné době je hlavní výzvou zejména reforma soudního systému, která zajistí neměnnost uskutečněných reforem.
Snídaně s představiteli občanské společnosti navazuje na obdobnou snídani francouzského prezidenta Francoise Mitterranda s českými disidenty v během jeho návštěvy komunistického Československa v roce 1988. Tato událost představovala významnou podporu českého demokratizačního hnutí, jelikož to bylo vůbec poprvé, kdy se tak vysoký politický představitel setkal s pronásledovanými disidenty včetně Václava Havla. Pro připomenutí této události čeští velvyslanci ve vybraných zemích pořádají každoročně snídaně s představiteli občanské společnosti s cílem poukázat na důležitou roli, kterou občanská společnost hraje při budování demokracie.