українською  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo LinkedIn logo

Sedmé zasedání Mezivládní komise ČR-Ukrajina (7. – 8. 6. 2017, Kyjev)

Ve dnech 7. a 8. června 2017 se v Kyjevě konalo 7. zasedání Mezivládní komise ČR-Ukrajina k hospodářské, průmyslové a vědecko-technické spolupráci (MVK), čímž došlo po více jak 4,5 letech k obnovení činnosti Mezivládní komise a několika pracovních skupin.  Českou delegaci na jednání MVK vedl ministr průmyslu a obchodu ČR Jiří Havlíček, který jednal na bilaterální úrovni v Kyjevě s místopředsedkyní vlády pro evropskou a euroatlantickou integraci Ukrajiny Ivannou Klympush-Cincadze, dále s prvním místopředsedou vlády a ministrem ekonomického rozvoje a obchodu S. Kubivem a ministrem energetiky a uhelného průmyslu I. Nasalykem. V rámci MVK se uskutečnilo Ukrajinsko-české podnikatelské fórum.
 

Ve dnech 7. a 8. června 2017 se v Kyjevě uskutečnilo 7. zasedání Mezivládní komise ČR-Ukrajina k hospodářské, průmyslové a vědecko-technické spolupráci. Českou delegaci na jednání vedl ministr průmyslu a obchodu ČR a spolupředseda MVK J. Havlíček a ukrajinskou stranu místopředsedkyně vlády pro evropskou a euroatlantickou integraci Ukrajiny a spolupředsedkyně MVK Ivanna Klympush-Cincadze. V české delegaci byl dále velvyslanec ČR na Ukrajině R. Matula, generální ředitel EGAP J. Procházka, hejtman kraje Vysočina J. Běhounek, viceprezident Hospodářské komory ČR M. Štefl a zástupci MPO, MZV, MF, MZe, MŠMT a MMR. V ukrajinské delegaci byla mj. náměstkyně pro ekonomický rozvoj a obchod UA N. Mykolská, velvyslanec Ukrajiny v ČR J. Perebyinis, náměstek ministra školství a vědy M. Strikha a další zástupci Ministerstva ekonomického rozvoje a obchodu UA, MZe, MZV, MF, Ministerstva energetiky a uhelného průmyslu apod.

Místopředsedkyně vlády I. Klympush-Cinzadze  během jednání mj. poukázala na význam obnovení činnosti Mezivládní komise ČR-Ukrajina a vyjádřila přesvědčení, že s pomocí mechanismu MVK se zintenzivní proces hospodářské spolupráce ČR a Ukrajiny. Ministr J. Havlíček mj. vyzdvihl podporu ukrajinské strany na cestě reforem, při zlepšování podnikatelského prostředí v zemi a nabídl pomoc při vytváření exportní a investiční agentury Ukrajiny. Velvyslanec R. Matula zdůraznil, že mechanismus MVK představuje významný impulz pro identifikování příležitostí pro rozvoj bilaterální hospodářské spolupráce v celé řadě oblastí.  Prioritou české strany je rozvoj především obchodní a investiční spolupráce s Ukrajinou s tím, že česká strana má zájem i o rozšiřování kulturních a mezilidských kontaktů na všech úrovních.

Na závěr jednání ministr J. Havlíček a místopředsedkyně vlády I. Klympush-Cinzadze podepsali  Protokol ze 7. zasedání MVK, který definuje záměry spolupráce v oblastech jako je energetika, průmysl, zemědělství a potravinářský průmysl, doprava a infrastruktura, školství, věda a inovace,  životní prostředí apod. V Protokolu je též potvrzen zájem české a ukrajinské strany rozvíjet meziregionální spolupráci a je zmíněna více jak 10-letá spolupráce Kraje Vysočina a Zakarpatské oblasti, v jejímž rámci bylo již realizováno více jak 150 projektů. Do Protokolu byly též zapracovány výsledky jednání pracovních skupin v rámci MVK, a to pracovní skupiny pro obchodně-ekonomickou a finanční spolupráci, spolupráci v oblasti standardizace a tržního dohledu, pracovní skupiny pro oblast energetiky a pracovní skupiny pro oblast spolupráce v oblasti průmyslu. Česká strana předpokládá, že ještě v tomto roce zahájí či obnoví činnost další pracovní skupiny v rámci MVK – pracovní skupina pro dopravu a pracovní skupina pro zemědělství.

Ministr průmyslu a obchodu J. Havlíček uskutečnil v Kyjevě několik bilaterálních jednání na vyšší úrovni. Dne 7. června 2017 jednal ministr J. Havlíček s místopředsedkyní vlády I. Klympush-Cinzadze k otázkách obnovení činnosti MVK. Dne 8. června ministr J. Havlíček uskutečnil pracovní jednání s prvním místopředsedou vlády a ministrem ekonomického rozvoje a obchodu S. Kubivem a ministrem energetiky a uhelného průmyslu I. Nasalykem, kde obě strany posoudily možnosti bilaterální spolupráce v oblastech jako je energetika, doprava, zelené technologie, rozvoj spolupráce na úrovni regionů, tranzit přes území Ukrajiny  apod.

V rámci MVK se na Ukrajinské obchodní a průmyslové komoře v Kyjevě uskutečnilo Ukrajinsko-české podnikatelské fórum. Fórum bylo z české strany organizováno Hospodářskou komorou ČR a Komorou pro hospodářské styky se SNS. Za českou stranu fórum zahájil ministr J. Havlíček, za ukrajinskou stranu náměstkyně ministra ekonomického rozvoje a obchodu N. Mykolská a náměstkyně ministra zemědělství  O. Trofimceva. Českou delegaci na fóru vedl viceprezident Hospodářské komory Michal Štefl, fóra se zúčastnili zástupci společností jako je EKOTECHNIK Czech, FANS, GMZ GAS, ISMM Production & Business Cooperation, TENZA , SIGMA DIZ, ŠKODA JS, T & T – Trade, MORAVASEED, Technometra Český Brod, TECHFLOOR, PSG International, Mikrotechna Praha, Budweiser Export – Import, MultiCraft Group, Peterka & Partners, TZB Orlová. V části B2B zástupci českých a ukrajinských společností vytvářeli nové obchodní kontakty a definovali nové příležitosti pro rozvoj spolupráce.

František Trojáček, rada, Zastupitelský úřad ČR v Kyjevě