První zásilka muniční iniciativy je na Ukrajině, Česká republika do ní přispěje téměř 866 miliony korun
28.06.2024 / 14:30 | Aktualizováno: 11.07.2024 / 15:52
Za přísných bezpečnostních opatření, v koordinaci a pod dohledem zástupců Ministerstva obrany České republiky, byly na Ukrajinu doručeny první dodávky velkorážové munice z české iniciativy. Dne 27. 6. to oznámila ministryně obrany Jana Černochová spolu s premiérem Petrem Fialou, který zároveň prvně uvedl, jaká je výše příspěvku České republiky do muniční iniciativy. Do ní je v tuto chvíli zapojeno již 18 zemí.
„První dodávky munice z české muniční iniciativy jsou bezpečně na Ukrajině. Jedná se o desítky tisíc kusů munice ráže 155 mm, které financovalo Německo a které byly ve druhé polovině června předány ukrajinským partnerům. Jde o první část z celkového množství 180 tisíc kusů munice financovaného z německého příspěvku,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová a poděkovala Německu a všem zemím, které se muniční iniciativy účastní.
Podle ministryně je česká muniční iniciativa účinnou a praktickou pomocí Ukrajině v jejím boji za opětovné získání suverenity. „Dodávky velkorážové munice jsou zásadním pilířem podpory Ukrajiny ze strany koalice partnerů, s nimiž Česká republika na iniciativě spolupracuje a zároveň se na ní sama podílí,“ prohlásila Jana Černochová.
„Vláda včera (26. 6.) na návrh paní ministryně jednomyslně odsouhlasila zapojení České republiky do iniciativy částkou 865 775 000 korun. Vyčleněné peníze budou vynaloženy na nákup munice od tuzemského dodavatele, tedy od české společnosti STV GROUP,“ uvedl premiér Petr Fiala a zároveň dodal, že počty ani termín doručení nelze z bezpečnostních důvodů komentovat. „Až nastane správný čas, budeme veřejnost informovat,“ doplnil.
V rámci české muniční iniciativy je pro Ukrajinu nyní pokryto pořízení zhruba půl milionu kusů dělostřelecké munice, která má být dodána do konce roku 2024. Dosud se k iniciativě připojilo 18 zemí. S každým státem podepisuje Ministerstvo obrany Memorandum o porozumění, které bylo naposledy uzavřeno s Islandem. Obdobný dokument už má resort obrany například s Litvou, Dánskem, Nizozemskem, Kanadou, Portugalskem, Belgií, Lotyšskem, Norskem, Lucemburskem a Slovinskem.
sledujte nás na