
Připomínky 30. výročí sametové revoluce v Kyjevě
15.11.2019 / 11:59 | Aktualizováno: 18.11.2019 / 12:21
U příležitosti 30. výročí sametové revoluce proběhlo v Kyjevě 13. listopadu hned několik akcí za účasti českých, slovenských a ukrajinských představitelů a historiků. Českou republiku kromě velvyslance a diplomatů Velvyslanectví ČR v Kyjevě zastupoval též historik, první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a současný poslanec Parlamentu České republiky Pavel Žáček. Na organizaci akce se podílely také Velvyslanectví Slovenska, Kyjevská městská státní administrace, Ukrajinský institut národní paměti, Muzeum Majdanu a Kyjevská národní univerzita Tarase Ševčenka.
Vzpomínkový den začal diskusí na kyjevské Ševčenkově univerzitě, kde proběhl kulatý stůl historiků s názvem „30 let svobody: různými cestami k jednomu cíli“. Během debaty se hovořilo např. o opozičních silách 60. – 80. let v ČSSR a na Ukrajině, scénářích demokratických revolucí v obou zemích na konci 80. let, lídrech demokratických hnutí či dopadech nesvobodných režimů na národní paměť.
Dále proběhlo slavnostní otevření dvou výstav – české výstavy 1989 - Sametová revoluce a slovenské Cesta ke svobodě. Expozice je volně přístupná před budovou Kyjevské městské státní administrace a zájemce seznamuje s fotografiemi a archivními materiály zachycujícími přelomové události konce 80. let. Závěrem dne pak proběhla v Muzeu Majdanu veřejná diskuse o českém, slovenském a ukrajinském scénáři revolucí konce 80. let a dopadech a poučení z nich.
17. listopadu Česká republika oslaví Den boje za svobodu a demokracii. Studentská demonstrace 17. listopadu 1989 a následný nepřiměřený zásah bezpečnostních složek definitivně odstartoval nenásilný konec komunistického režimu v tehdejším Československu. Série protestů po celé republice vyvrcholila celostátní stávkou 27. listopadu 1989. 29. prosince 1989 se pak československým prezidentem stal disident a spisovatel Václav Havel.