українською  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: František Trojáček
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo LinkedIn logo

Nové příležitosti pro české společnosti v oblasti energetické efektivity na ukrajinském trhu

V Kyjevě se na konci dubna 2018 uskutečnila specializovaná konference k problematice energetické efektivity a energetickým úsporám na Ukrajině, v jejím průběhu byl  mj.  akcentován rostoucí zájem o konkrétní projekty, a to zejména na úrovni jednotlivých ukrajinských oblastí a měst.
 

Dne 27. dubna 2018 se v Kyjevě uskutečnila konference k energetické efektivitě „Energy Efficiency Partnership Forum 2018“, která byla organizována  za podpory mezinárodních a zahraničních institucí jako je UNDP, GIZ apod. V průběhu konference bylo mj. poukázáno, že v průběhu roku 2017 se na Ukrajině realizovala celá řada změn v legislativě k adaptaci mechanismu ESCO na systém veřejných zakázek – PROZORRO a pro realizaci kontraktů EPC (Energy Performance Contracts). Bylo vyhlášeno více jak 330 tendrů k zajištění „energetických služeb“ ve 23 městech, které vedly k uzavření 21 EPC  v Kirovogradské, Lvovské, Rivnenské a Kyjevské oblasti. Většina oblastí na Ukrajině má o projekty ke zvýšení úrovně energetické efektivity zájem a je připravena je realizovat též v rámci mezinárodní spolupráce. Aktivní je zejména Kyjevská oblast, města jako je Mikolaiv, Sumy, Chmelnickij, Slavuta, Oděsa apod. V ukrajinské databázi ESCO je více jak 12 tisíc objektů vhodných pro projekty k energetické efektivitě (http://saee.gov.ua/uk/content/energoservis_1). 

K financování projektů v této oblasti je na základě iniciativy Evropské komise a Německa vytvářen na Ukrajině fond k energetické efektivitě „Multi Donnor Trust Fund“ s kapitálem cca 30 mil. euro. Ukrajinská vláda též vytváří „Fond k energetické efektivitě“ , do kterého by měla vložit cca 100 mil. hřiven. Činnost fondů bude zaměřena na zvýšení energetické efektivity několikapatrových obytných budov a financování bude zajišťováno prostřednictvím definovaných ukrajinských bank.

Agentura The State Agency of Energy Efficiency and Energy Savings – SAEE  (http://saee.gov.ua/en) se na Ukrajině mj. zabývá přípravou akčních plánů, legislativy a rozvojem mezinárodní spolupráce v oblasti energetických úspor a energetické efektivity. Agentura již podepsala 41 memorand s 22 oblastmi a 19 městy na Ukrajině k implementaci mechanismu EPC v regionech. SAEE též zahájila práce na vytvoření databáze budov všech vládních institucí (cca 15 tisíc budov).

V rámci dalších iniciativ na podporu projektů v oblasti energetické efektivity lze uvést program IQ Energy (www.iqenergy.org.ua), který je zaměřen na výměnu oken, instalaci tepelných čerpadel, kotlů apod. V rámci programu je možné získat úvěr a též grant až do výše 35 % nákladů, maximálně do 3000 euro.

Konkrétní česko-ukrajinské projekty v oblasti energetické efektivity lze mj. definovat v rámci jednotlivých projektů PROPED pro rok 2018 zejména v oblasti zdravotnictví, dále v rámci spolupráce na regionální úrovni, tj. spolupráce např. se Lvovskou oblastí a Zakarpatskou oblastí a v rámci předpokládané podnikatelské mise do Dněpropetrovské oblasti. Růst významu energetické efektivity na Ukrajině  je také příležitostí pro české společnosti dodávající na ukrajinský trh energetická zařízení a techniku jako jsou kotle, IT řídící systémy, solární panely apod.

František Trojáček, rada, Zastupitelský úřad ČR v Kyjevě