українською  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV Ukrajiny
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Chmelař v rámci pravidelných konzultací navštívil Kyjev

Náměstek ministra zahraničních věcí Aleš Chmelař navštívil ve dnech 25. - 27. 5. Ukrajinu. Během své cesty se setkal se svým protějškem Vasylem Bodnarem, s nímž zahájili druhý ročník Česko-ukrajinského diskuzního fóra nevládních organizací a po roce uskutečnili meziministerské konzultace. Náměstek byl rovněž přijat vicepremiérkou pro evropskou a euroatlantickou integraci Olhou Stefanišynovou a Ihorem Žovkvou, zástupcem vedoucího Kanceláře prezidenta pro zahraniční vztahy.

Náměstek Chmelař ukrajinským partnerům zopakoval českou podporu suverenitě a teritoriální celistvosti země. Připomněl také důležitost reformního úsilí, které
ČR podporuje politicky i finančně skrze každoroční transformační pomoc. Mezi témata jednání mimo jiné patřila také bezpečnostní situace a pokračující evropská a euroatlantická integrace Ukrajiny.

Česká delegace, v níž kromě náměstka Chmelaře dorazila do Kyjeva také ředitelka Odboru východní Evropy Eva Dvořáková, jednala také s nejvyššími představiteli Krymských Tatarů v čele s Mustafou Džemilevem. Náměstek Chmelař potvrdil neměnnost politiky ČR vůči neuznání anexe Krymu a odsoudil pošlapávání lidských práv na poloostrově, včetně perzekucí krymskotatarské menšiny. Reprezentace Krymských Tatarů ocenila aktivity a podporu ČR, kterých si velmi váží.

Náměstek Chmelař rovněž položil kytici u památníku Holodomoru a památníku Nebeské setniny, který je věnován obětem násilného zákroku policie během revoluce na Majdanu v roce 2014.

Galerie


Konzultace namestka Chmelare