українською  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MZV ČR podpořilo přepravu tramvají do Konotopu

Ve čtvrtek 14. prosince proběhla v Ostravě první část nakládky tramvají upravených pro převoz do Konotopu. Ministerstvo zahraničních věcí se zavázalo poskytnout peněžní příspěvek ve výši 3 milionů korun určený na zajištění přepravy těchto tramvají na Ukrajinu.

 „Cítíme odpovědnost za to, aby v těchto těžkých chvílích pro Ukrajinu Česko dále pomáhalo. Darování tramvají je mimo jiné cenné i v tom, že kromě samotné pomoci při obnově poničeného vozového parku je vhodnou formou propagace českých výrobků a českých firem, které mohou mít po skončení války výhodnou startovací pozici při obnově země,“ uvedla k projektu vrchní ředitelka sekce mimoevropských zemí, ekonomické a rozvojové spolupráce Kateřina Sequensová.

Město Ostrava na základě smlouvy o partnerství rozhodlo bezplatně darovat Konotopu  25 kusů tramvají. Poslední tramvaje by z Ostravy měly odjet do konce ledna 2024.

„Ostrava se stala partnerským městem ukrajinského Konotopu. Kromě 25 tramvají jsme již dříve darovali konotopským občanům, kteří se vypořádávají s následky války, celkem 10 autobusů a humanitární pomoc. I díky darům z Ostravy tak může fungovat městská hromadná doprava tohoto města,“ řekl Břetislav Riger, náměstek primátora pro dopravu.

Konotop je jediným městem v Sumské oblasti, které disponuje ekologickou tramvajovou dopravou. Právě tramvaj se stala jedinou městskou hromadnou dopravou, která fungovala v době obléhání města a funguje dodnes. Dostupné kapacity však nestačí pokrýt potřeby obyvatel města, zejména vnitřně vysídlených osob.

Nakládka a převoz dalších tramvají bude pokračovat v následujících týdnech.

.

.

.

.

.

.