українською  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MZV hostilo mezinárodní jednání o míru na Ukrajině

V pondělí 15. dubna 2024 se v prostorách Černínského paláce konalo pracovní setkání věnované ukrajinskému mírovému plánu, jmenovitě jeho prvnímu bodu – jaderné a radiační bezpečnosti.

Česko spolu s Francií, Japonskem a Švédskem předsedá příslušné pracovní skupině. Do Prahy pozvalo na 70 účastníků z řad expertů a diplomatů reprezentujících 24 zemí aEvropskou komisi. Mezi zastoupenými zeměmi nechyběly USA, Velká Británie, Kanada, Austrálie, Německo či Španělsko.

„Rusko stále nelegálně okupuje Záporožskou jadernou elektrárnu a vytváří tak rizika spojená s jadernou bezpečností“, prohlásil na úvod setkání náměstek ministra zahraničních věcí Eduard Hulicius a dodal: „Podobné chování nemůže zůstat bez odpovědi mezinárodního společenství, nesmí se stát novou mezinárodní normou“. 

Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko poděkoval ve svém vystoupení české diplomacii za organizaci setkání. Zmínil také širší geopolitické souvislosti s tím, že „potenciální jaderný incident v Záporožské JE by vedl k celosvětové ztrátědůvěry v jadernou energetiku a poklesu jejího významu. Musíme si uvědomit, že v přechodu na zelené zdroje energie hraje jaderná energetika klíčovou roli“. Podle Haluščenkanemá Rusko na přechodu na obnovitelné zdroje zájem, protože značnou část jeho příjmů tvoří prodej fosilních paliv.

Účastníci pražského mírového setkání si vyměnili názory na různé formy pomoci se zajištěním bezpečnosti ukrajinských jaderných elektráren v podmínkách ruské agrese. Shodli se také na potřebě vypracovat mezinárodní plán pomoci Ukrajině se zaměřením na znovu-zprovoznění Záporožské jaderné elektrárny.

Závěry setkání budou využity při přípravě Summitu o míru na Ukrajině, který se bude konat v polovině června ve Švýcarsku. 

Galerie


MZV hostilo mezinárodní jednání o míru na Ukrajině / Ministry of Foreign Affairs Hosted an International Conference on Peace in Ukraine