Čeští senátoři z Výboru pro záležitosti EU navštívili Donbas a Kyjev
11.10.2017 / 18:38 | Aktualizováno: 13.10.2017 / 18:35
Ve dnech 8.-10. října 2017 se uskutečnila oficiální návštěva Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu Parlamentu České republiky do Ukrajiny. Senátní výbor reprezentovali jeho předseda Václav Hampl a členové Jiří Dušek a Šárka Jelínková.
V doprovodu velvyslance Radka Matuly a svých kolegů z Výboru pro evropskou integraci Nejvyšší rady Ukrajiny Marije Jonové a Mustafy Najema čeští senátoři nejprve dne 9. října navštívili Doněckou oblast. Byli přijati předsedou Doněcké oblastní státní administrace Pavlem Žebrivským, který delegaci informoval o návrzích na mezinárodní spolupráci v oblasti školství a byznysu na úrovni Doněcké oblasti. Navštívili přechod Majorsk mezi neokupovanou a okupovanou částí Ukrajiny, kde se seznámili s jeho fungováním. Setkali se s předsedou vojensko-civilní administrace vesnice na kontaktní linii Zajceve Volodymyrem Veselkinem a s aktivisty nevládní organizace Donbas SOS, která poskytuje vnitřním uprchlíkům a obyvatelům tzv. šedé přifrontové zóny občansko-právní poradenství.
Senátoři si společně se svými ukrajinskými kolegy prohlédli také dvě univerzity, které byly po vypuknutí konfliktu přesídleny z nyní okupovaného území Doněcké oblasti na její neokupovanou část. V Horlivském institutu cizích jazyků v Bachmutu se setkali a krátce pobesedovali se studenty a prohlédli si budovu kolejí, které jsou rekonstruovány Českou rozvojovou agenturou. V Kramatorsku navštívili Donbaskou národní akademii stavebnictví a architektury, jejíž budova již byla Českou rozvojovou agenturou opravena. Senátoři se živě zajímali o pohnuté osudy těchto škol, jejich pedagogů a studentů, kteří museli prchat z okupovaných území často doslova s prázdnýma rukama a začínat budovat svoji existenci nanovo. Senátoři se také setkali a seznámili s prací několika ukrajinských nevládních organizací a české organizace Člověk v tísni, které v oblasti působí.
Členové senátního výboru na vlastní oči viděli a vysoce ocenili bilaterální českou pomoc konfliktem zasažené východní Ukrajině, kterou ČR poskytuje prostřednictvím České rozvojové agentury, velvyslanectví ČR v Kyjevě i nevládních organizací.
Dne 10. října provedli senátoři oficiální jednání s partnerským výborem zastoupeným jeho pověřenou předsedkyní Marijí Jonovou. Ukrajinská a česká strana si vyměňovaly zejména názory a zkušenosti z oblasti procesu přijímání evropské legislativy.
Delegaci dále přijala místopředsedkyně vlády pro evropskou a euroatlantickou integraci Ukrajiny Ivanna Klympuš-Cincadze, která je současně předsedkyní česko-ukrajinské Mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci. Jednání se týkalo otázek bilaterálních vztahů i evropské integrace. Předseda Václav Hampl prohlásil, že evropskou perspektivu pro Ukrajinu považuje za důležitou a že Ukrajina na ni má právo z pohledu historického, geografického i kulturního. Česká republika je pevným článkem jednotné koalice členských zemí EU, které s ohledem na absenci vývoje v otázce okupovaného Donbasu a anexe Krymu v tuto chvíli jednoznačně podporují zachování protiruských sankcí.
Senátoři se také setkali s experty koalice nevládních organizací Reanimační balíček reforem a seznámili se s jejich pohledem na průběh ukrajinských reforem.