українською  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

Česko vypravilo konvoj s humanitární pomocí na Ukrajinu

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka dne 16. února společně s ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem, prezidentem Českého červeného kříže Markem Juklem, generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslavem Rybou, předsedou Správy státních hmotných rezerv Pavlem Švagrem a zástupcem organizace Člověk v tísni symbolicky odstartovali cestu českého humanitárního konvoje pro Ukrajinu. Do Kyjeva konvoj dorazí 17. února večer.

V konvoji je vedle čtyř kamionů a dvou doprovodných vozidel GŘ HZS zapojen i sanitní vůz Českého červeného kříže, který v úzké součinnosti s Ukrajinským červeným křížem koordinuje řádné odbavení, registraci a předání pomoci na ukrajinské straně.

Konvoj organizuje MZV na základě podnětu premiéra po zasedání Evropské rady 18. prosince.

Přeprava zdravotnického materiálu (Český červený kříž), spacích pytlů, přikrývek a izolačních fólií (Správa státních hmotných rezerv) a střešní krytiny (Člověk v tísni) je zajištěna prostředky Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru.

Česká vláda poskytuje pomoc ukrajinským dětem

Česká vláda poskytuje pomoc Ukrajině i v dalších oblastech. Od 2. února probíhají v ČR na základě rozhodnutí vlády ozdravné pobyty dětí z Ukrajiny. První turnus třiceti dětí s krajanskou vazbou a pěti doprovázejících dospělých osob absolvovalo v ubytovacím zařízení Ministerstva vnitra Solenice na Příbramsku dvoutýdenní pobyt naplněný vzdělávacími, volnočasovými i terapeutickými aktivitami ve dnech 2. – 13. února.

Dne 16. února byl zahájen již druhý turnus, kterého se stejně jako následného třetího běhu účastní vnitřně vysídlené ukrajinské děti. Na zajištění těchto pobytů úzce spolupracují ministerstva zahraničních věcí a vnitra s Farní charitou Příbram a Gymnáziem Příbram. 

ČR patří množstvím aktivit i finančním objemem mezi největší a nejsoustavnější bilaterální dárce Ukrajině, spolu s Německem, Švédskem a Polskem, přičemž převládají humanitární aktivity - přímá materiální i finanční pomoc vysídlenému obyvatelstvu a lidem zůstávajícím v místech konfliktu, zajišťování zdravotnického materiálu a lékařské péče, včetně případné evakuace k léčbě, dále poskytování stipendií studentům, kteří z politických či bezpečnostních důvodů nemohou studovat na Ukrajině, pomoc lidem s krajanskou vazbou, podpora občanské společnosti a svobodných médií. Na pomoc Ukrajině bylo od roku 2014 již vyčleněno celkem 100 miliónů Kč.