Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Návštěva ministra Lipavského v USA: „Česko-americké vztahy nebyly nikdy tak pevné a intenzivní jako dnes“
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva ministra Lipavského v USA: „Česko-americké vztahy nebyly nikdy tak pevné a intenzivní jako dnes“

 

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský navštívil 1. až 4. května 2023 Spojené státy americké. Při jednání s šéfem americké diplomacie Antony Blinkenem si ministři potvrdili odhodlání pokračovat v podpoře Ukrajiny. Společně zveřejnili prohlášení ke svobodě médií. Během návštěvy Washingtonu také ministr Lipavský zahájil 11. kolo Strategického dialogu, a to s náměstkyní Victorií Nuland. Důležitým bodem návštěvy byl rovněž podpis Dohody Artemis vytvořené za účelem spolupráce při průzkumu Měsíce, Marsu i dalších vesmírných těles.

Setkání amerického a českého ministra dominovalo téma Ukrajiny, ministři potvrdili svůj závazek pokračující podpory Ukrajině v humanitární a vojenské oblasti, stejně jako v poválečné obnově Ukrajiny. Ministr Lipavský v diskusi se svým protějškem  uvedl, že je nutné Rusko dále izolovat na mezinárodní scéně a vyvinout úsilí k omezení škodlivých aktivit Ruska ve třetích zemích. „Tony Blinken nám několikrát poděkoval za pomoc, kterou Ukrajině poskytujeme. Jsme za jedno v tom, že je potřeba co nejrychleji utnout ruské imperiální choutky a zajistit, že územní celistvost a suverenita budou obnoveny,“ uvedl po setkání ministr Lipavský. Diskutovali také o možnosti bezpečnostní spolupráce, energetické bezpečnosti a projednali možnosti spolupráce v regionu Indo-Pacifiku (více Ministr Lipavský ve Washingtonu D.C. jednal s Antony J. Blinkenem — o obraně, o Ukrajině a Indo-Pacifiku | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (mzv.cz)).

Vedle setkání s americkým protějškem zahájil ministr Lipavský v úterý 2. května Strategický dialog, tedy expertní konzultace na nejvyšší úrovni mezi ministerstvy zahraničí. Výstupy jednání Strategického dialogu jsou zveřejněny ve společném prohlášení (Prohlášení MZV u příležitosti Mezinárodního dne svobody tisku | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky).

Ve Washingtonské centrále NASA za přítomnosti ředitele NASA Billa Nelsona podepsal ministr Lipavský ve středu 3. května Dohody Artemis. Podpisem Česko demonstruje svůj závazek k mírovému a odpovědnému průzkumu vesmíru a krokem posilujeme svou spolupráci se Spojenými státy a ostatními blízkými partnery na vesmírných výzkumných misích. „Český vesmírný ekosystém má co nabídnout. Věříme, že tento podpis odstartuje rozvoj institucionální a průmyslové spolupráce v komunitě Artemis i přímo mezi Českem a Spojenými státy v oblasti kosmických aktivit, včetně těch vedoucích k případnému letu do vesmíru,” uvedl šéf české diplomacie.

Odkaz Václava Havla a podpora lidských práv a demokracie je prioritou ministra Lipavského. Proto také jednal s Amandou Benett, generální ředitelkou Agentury pro globální média (US Agency for Global Media). Společně diskutovali podporu nezávislých médií, ministr potvrdil český závazek zasazovat se o dodržování základních lidských práv, včetně svobody slova. Ministr Lipavský se také setkal s předsedy institutů politických stran (National Democratic Institute, NDI a International Republican Institute, IRI). Při jednání s Derekem Mitchellem, předsedou NDI, nechyběla ani připomínka české rodačky Madeleine Albright, která byla s tímto institutem úzce spjata.

Ministr se dále zúčastnil expertního jednání s představiteli vlivného think-tanku Atlantic Council (The Atlantic Council of the United States, ACUS), a vystoupil na veřejné diskusi v Hudson Institute (celý projev https://www.mzv.cz/jnp/en/about_the_ministry/organization_of_the_ministry/minister/speeches_and_articles/hudson_institute.html). Na matchmakingové akci Select USA, se setkal se zástupci českých firem. Zajímal se o možnosti zlepšení podpory exportu a investic v zahraničí ze strany Ministerstva zahraničních věcí.

 

galerie

Návštěva ministra Lipavského v USA: „Česko-americké vztahy nebyly nikdy tak pevné a intenzivní jako dnes“

.