Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Sankce
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Na vnitrostátní sankční seznam přibyly další tři subjekty

 

Na návrh ministra zahraničních věcí schválila vláda 16. srpna 2023 zápis dalších tří subjektů na vnitrostátní sankční seznam. Národní sankce tak budou uplatněny na ruského podnikatele, který dodává zbraňové systémy ruskému režimu, a jeho příbuzné, kteří z takové vazby mají osobní prospěch. MZV zároveň navrhuje zařazení těchto tří subjektů na sankční seznamy EU.

„Ruský oligarcha, jenž stojí za výrobou raket, které zabíjejí nevinné Ukrajince, musí nést následky. Stejně jako ti, kteří si v Česku užívají luxusu za peníze z obchodu se smrtí. Jsem rád, že vláda dnes na můj návrh schválila zápis dalších tří osob na vnitrostátní sankční seznam,“ vysvětlil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Boris Obnosov je generálním ředitelem státního holdingu KTRV, který vyrábí zbraňové systémy a dodává je ozbrojeným silám Putinova režimu. Další dvě osoby – manželé Zorikovovi – mají z  rodinné vazby na Obnosova osobní prospěch. V Česku vlastní a užívají luxusní nemovitosti a vozy.

Podmínkou pro zařazení na vnitrostátní sankční seznam je, že se subjekt dopustil nebo dopouští jednání, která jsou postižitelná podle některého ze sankčních režimů EU, a zároveň je takový krok v zahraničněpolitickém nebo bezpečnostním zájmu České republiky. V tomto konkrétním případě máme k dispozici důkladné zdokumentování činnosti narušující nebo ohrožující územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny.

Zařazení na vnitrostátní sankční seznam znamená, že proti dané osobě začala platit omezující opatření, například zákaz vstupu či pobytu na území ČR, znemožnění toho, aby tato osoba získávala finanční prostředky v Česku, či zmrazení majetku, které má na starosti Finanční analytický úřad. Ten prověřuje, zda osoba zařazená na sankční seznam disponuje majetkem v Česku.

Na zařazení těchto jmen MZV spolupracovalo s Ministerstvem financí, Ministerstvem průmyslu a obchodu, policií a zpravodajskými službami.

 

.