MZV představilo zahraničním diplomatům priority vědecké diplomacie
28.02.2024 / 18:45 | Aktualizováno: 28.02.2024 / 18:47
Vedení Ministerstva zahraničních věcí poprvé představilo zahraničním diplomatům vědeckou diplomacii jako jednu ze svých priorit. Představitelé MZV seznámili diplomaty s nabídkou a kapacitami českých výzkumných institucí. Setkání, které se konalo ve středu 28. února 2024 v Černínském paláci, se zúčastnila téměř stovka velvyslanců a zástupců diplomatických misí.
„Naše vláda se ve svém programovém prohlášení zavázala k podpoře modernizace a zvyšování konkurenceschopnosti Česka. Ministerstvo zahraničí ke splnění tohoto cíle přispívá zejména podporou českého výzkumu, vývoje a inovací v zahraničí. V uplynulém roce jsme proto začlenili agendu vědecké diplomacie do práce naší diplomatické sítě a nadále budeme usilovat o větší propojení české vědy se světem,” zdůraznil na úvod setkání s diplomaty první náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Kozák. Za Úřad vlády tuto prioritu aktuálního volebního období potvrdila i náměstkyně ministryně pro vědu, výzkum a inovace Jana Havlíková.
Vrchní ředitelka Kateřina Sequensová představila nástroje MZV na podporu internacionalizace českého výzkumu, vývoje a inovací. Nabídla možnosti spolupráce se sítí českých ambasád na propojování institucí s jejich zahraničními partnery. Nejviditelnější nástroj k propojení českých výzkumných a akademických institucí se zahraničím pak představují projekty na podporu ekonomické diplomacie (PROPED). Za oblast ICT, výzkumu, vývoje, inovací a vzdělávání jich české ambasády plánují v letošním roce zorganizovat přes čtyři desítky.
MZV v rámci vědecké diplomacie podporuje také univerzity či špičková výzkumná centra. Tyto instituce byly na setkání zastoupeny rektorem Západočeské univerzity Miroslavem Lávičkou a vedoucím Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií CATRIN-RCPTM Univerzity Palackého v Olomouci Michalem Otyepkou. „Roli MZV vnímáme jako zásadní pro úspěšnou prezentaci výsledků české vědy v zahraničí a propojování s našimi partnery nejen v rozvinutých, ale i rozvojových zemích,” dodal Lávička.
K aktivitám vědecké diplomacie na MZV patří i podpora doktorského a postdoktorského studia v Česku a získávání výzkumných pracovníků do vědeckých pracovišť napříč regiony.