Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministři V4 se v Praze dohodli o navýšení rozpočtu Mezinárodního visegrádského fondu
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři V4 se v Praze dohodli o navýšení rozpočtu Mezinárodního visegrádského fondu

 

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský ve čtvrtek 21. března 2024 přivítal v Černínském paláci své protějšky ze zemí Visegrádské skupiny. Setkání se uskutečnilo v rámci českého předsednictví ve Visegrádské skupině a pozvání přijali ministři zahraničních věcí Polské republiky Radosław Sikorski, Maďarska Péter Szijjártó a Slovenské republiky Juraj Blanár.

Ministři vedli otevřenou diskusi o aktuálních zahraničněpolitických tématech, jako jsou válečná agrese Ruska proti Ukrajině, aktuální situace na Blízkém východě či rozšiřování Evropské unie. Shodli se a společně uvedli, že za agresi na Ukrajině odpovídá Rusko.

„České předsednictví ve Visegrádské skupině se zaměřuje na to pozitivní, co máme společné – V4 je pro nás především fórem, na kterém vedeme dialog a nástrojem k udržování a posilování mezilidských kontaktů,“ uvedl ministr Lipavský.

Diskutovali také o přínosné roli Mezinárodního visegrádského fondu, který už dvacet let podporuje spolupráci mezi občany zemí V4 a dohodli se na navýšení jeho rozpočtu o 10 procent. „Navýšení rozpočtu umožní další spolupráci mezi našimi občany a společnostmi,“ dodal šéf české diplomacie.

Ministr Szijjártó rovněž partnery informoval o přípravách maďarského předsednictví v Radě Evropské unie ve druhé polovině roku.

galerie

Ministři V4 se v Praze dohodli o navýšení rozpočtu Mezinárodního visegrádského fondu / The V4 Ministers Agreed on Increasing the Budget of the International Visegrad Fund in Prague

.