Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Jan Lipavský
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský vládě předložil novou Bezpečnostní strategii a návrh o zařazení dalších osob na vnitrostátní sankční seznam

 

Vláda 28. června 2023 schválila na návrh ministra zahraničních věcí novou Bezpečnostní strategii, reagující na zhoršené bezpečnostní prostředí, a také rozhodla o zařazení dalších dvou osob na vnitrostátní sankční seznam.

„Musíme reagovat na zhoršené bezpečnostní prostředí. Období míru v Evropě skončilo. Česko musí být dobře připraveno i na krajní možnost, že se stane součástí ozbrojeného konfliktu,“ uvedl ministr Lipavský.

Schválená Bezpečnostní strategie jasně poukazuje hlavně na hrozby a výzvy spojené s Ruskem a Čínou, kdy Rusko záměrně působí proti politické, ekonomické a společenské stabilitě v Česku a Čína zpochybňuje mezinárodní řád. To přináší negativní důsledky i pro euroatlantickou bezpečnost.

Dokument uvádí, že do bezpečnosti je třeba investovat na všech úrovních: od dostatečných výdajů na obranu, přes obezřetnost v obchodních vztazích nebo ostražitost vůči dezinformacím až po zabezpečení osobního počítače. Zdůrazňuje také zásadní význam členství v NATO a v EU pro naši bezpečnost. „Rusko a Čínu spojuje zájem oslabit vliv a jednotu demokratických zemí. Občan není jen konzumentem, ale také spolutvůrcem bezpečnosti. Je klíčovým úkolem vlády ho na tuto roli připravit,“ zdůraznil šéf české diplomacie.

Dalším důležitým bodem na dnešním jednání vlády bylo rozhodnutí o zařazení Vladimíra Petroviče Jevtušenka a Felixe Vladimiroviče Jevtušenka na vnitrostátní sankční seznam.

„Jevtušenko je předním ruským podnikatelem, který společně se svým synem poskytuje značné zdroje příjmů ruské vládě. Samozřejmě navrhneme zařazení těchto osob i na sankční seznam EU a stále pracujeme na dalších jménech,“ řekl český ministr zahraničních věcí.

Na zařazení těchto jmen MZV spolupracovalo s Ministerstvem financí, Ministerstvem průmyslu a obchodu, policií a zpravodajskými službami.

.