Ministr Lipavský se zúčastnil Rady EU pro zahraniční věci v Bruselu
18.11.2024 / 12:20 | Aktualizováno: 18.11.2024 / 19:07
V pondělí 18. listopadu 2024 se v Bruselu konalo pravidelné zasedání Rady EU pro zahraniční věci (FAC). Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský se svými unijními protějšky jednal o ruské agresi proti Ukrajině, situaci na Blízkém východě, v Gruzii, v Africkém rohu a vztazích mezi EU a USA. Ministři zároveň schválili druhý balík sankcí v reakci na íránské dodávky balistických raket do Ruska, které je využívá proti Ukrajině. Setkal se také s navrženou budoucí vysokou představitelkou EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Kajou Kallas a svým francouzským protějškem Jeanem-Noëlem Barrotem.
„Ekonomická podpora ze strany Číny vůči Rusku či jakékoliv přímé dodávky zbraní jsou neakceptovatelné. To samé se týká Íránu. EU na to musí reagovat,“ řekl ministr Jan Lipavský po jednání o ruské agresi proti Ukrajině, kterého se prostřednictvím videokonference zúčastnil i ukrajinský ministr zahraničních věcí Andrij Sybiha.
V diskuzi k situaci na Blízkém východě šéf české diplomacie odmítl snahy o konec politického dialogu mezi EU a Izraelem. Lipavský zdůraznil, že je v dialogu s Izraelem potřeba hledat cesty, jak zajistit stálý přísun humanitární pomoci na palestinská území.
Ministři zahraničních věcí také diskutovali o povolební situaci v Gruzii. Lipavský vyzval k prošetření všech nesrovnalostí zaznamenaných během říjnových parlamentních voleb. Uvedl také, že Česko aktivně podporuje gruzínskou občanskou společnost a nezávislá média.
Rada se věnovala také vztahům mezi EU a USA. „Nová americká administrativa má poměrně razantní program, který ovlivní vztahy mezi USA a Evropou. A to z hlediska odpovědnosti za naši bezpečnost, z hlediska výdajů na zbrojení i z hlediska obchodní politiky. Musíme se na to připravit a umět si v tom ohlídat vlastní zájmy,“ řekl Lipavský.
Rada EU dnes přistoupila k dalšímu sankcionování íránských subjektů. Sankce se týkají jedné osoby a čtyř společností. Znamená to pro ně zmrazení majetku a zákaz cestovat do zemí Evropské unie.
Na okraj zasedání ministrů se Lipavský sešel s designovanou vysokou představitelkou EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Kajou Kallas a svým francouzským protějškem Jeanem-Noëlem Barrotem, kterému pogratuloval k nedávnému nástupu do funkce a vyjádřil zájem o pokračování úspěšné spolupráce.
Pracovní cestu šéf české delegace zakončil účastí na diskuzi Václav Havel European Dialogues v bruselském Pražském domě. Kromě významu svátku 17. listopadu Lipavský také varoval před agresivní ideologií Ruska útočící na samé kořeny evropských demokracií.