Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Jan Lipavský
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský se zúčastní květnové Rady EU pro zahraniční věci v Bruselu

(Archivní článek, platnost skončena 27.05.2024 / 10:00.)

Kdy: 27.05.2024 , Kde: Brusel, Belgie

V pondělí 27. května 2024 proběhne v Bruselu zasedání ministrů zahraničních věcí členských států EU (FAC). Českou delegaci povede ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Hlavními tématy jednání budou ruská válka na Ukrajině, sankce a aktuální situace na Blízkém východě. Ministři proberou také současné dění v Gruzii a politickou situaci ve Venezuele a na Haiti.

Prvním bodem na programu Rady pro zahraniční věci EU bude ruská agrese proti Ukrajině včetně vojenské podpory napadené země. K unijním představitelům se přes videokonferenci připojí jejich ukrajinský protějšek Dmytro Kuleba. V rámci diskuze o aktuálních problémech se ministři zaměří na dění v Gruzii v souvislosti s přijetím zákona o zahraničních agentech a na situaci v Latinské Americe konkrétně ve Venezuele a na Haiti. Politici se budou věnovat  i současné situaci na Blízkém východě. K debatě se připojí zástupci několika arabských zemí včetně generálního tajemníka Ligy arabských států.

V předvečer jednání Rady se ministr Lipavský zúčastní večeře ve formátu ministrů bukurešťské devítky (B9), kde se bude probírat mimo jiné posílení východního křídla Aliance. B9 je uskupení Česka, Estonska, Maďarska, Litvy, Lotyšska, Polska, Rumunska a Slovenska.

.