Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tisková konference ministrů Svobody a Kukana

 

2. 11. 2003 - Přepis tiskové konference ministra zahraničních věcí ČR Cyrila Svobody a ministra zahraničních věcí Slovenské republiky Eduarda Kukana.(3.11.2003)

Ministr zahraničních věcí ČR C. Svoboda

Dobrý den, dámy a pánové. Diplomatické úsilí ČR a SR, ale samozřejmě i ostatních účastníků vede k tomu, aby smlouva o Evropském hospodářském prostoru (EHP) byla podepsána všemi účastníky a byla co nejdříve ratifikována. K tomu sloužila i dnešní schůzka, která byla prospěšná v tom, že jsme si poskytli obsažnější a detailnější informace. Ze schůzky vyplynulo, že Norsko a Island jsou země, které se v krátké době chystají tuto smlouvu podepsat. Je potřeba ještě vyvinout další diplomatické úsilí, aby tato smlouva byla podepsána i Lichtenštejnskem. Dnešní schůzka byla prospěšná v tom, že jsme si věci objasnili ve větších detailech. ČR tuto smlouvu podepsala a my jsme připraveni mít normální diplomatické styky s Lichtenštejnskem. Chceme mít tyto vztahy na normální úrovni bez jakýchkoliv předchozích podmínek. To je pozice, kterou ČR zastávala a zastává. Tento proces má naději, že bude úspěšně zakončen.

Ministr zahraničních věcí SR E. Kukan

Ďakujem pekne a ja Vám všetkým želám príjemný dušičkový podvečer. Ťažko dodať niečo zásadného k tomu čo už pán C. Svoboda povedal. I ja považujem význam tejto schôdzky za dobrý podnet na to, aby sme obidve strany lepšie mohli prezentovať argumenty, ktoré máme na to, aby sme túto otázku riešili, teda otázku uvedenia do platnosti Európskeho hospodárskeho priestoru. Ten čas už nie je príliš dlhý. Rokovanie by malo byť ukončené tak, aby všetky členské štáty podpísali túto vec do 1.5. 2004. Chcem povedať iba to, že SR už podpísalo túto dohodu a my máme záujem, aby ju podpísali všetci. Pokiaľ ide o Lichtenštajnsko snáď iba toľko, že aj počas dnešného rokovania sme mohli potvrdiť naše zásadné stanovisko k tejto otázke. My máme záujem na tom, aby sme mali diplomatické vzťahy s Lichtenštajnskom, aby sme podpísali túto dohodu, ale rovnakým spôsobom ako sme diplomatické styky ustanovili s ďalšími 150 krajinami na svete, tzn. bez nejakých podmienok a na základe obojstrannej dohody, bez toho, aby sa táto dohoda spojovala s nejakými inými otázkami. Po dnešnej schôdzke vieme lepšie pochopiť argumentáciu druhej strany a myslím si, že aj oni pochopili, že my máme záujem na tom, aby sa dohoda podpísala všetkými štátmi, ale sú určité veci, ktoré sú pre nás zásadné a z ktorých nemôžeme ustúpiť.

Dotaz České televize

Máte nějaké signály o tom, že by Norsko a Island, pokud se nepodaří dojít k dohodě mezi Lichtenštejnskem a ČR, ustoupily od své solidarity s Lichtenštejnskem? Druhá otázka, komisař EU Günter Verheugen řekl, že pokud se nepodaří tento problém vyřešit, tak EHP de facto přestává existovat. Je to i Vaše interpretace?

Ministr zahraničních věcí ČR C. Svoboda

Takže k první otázce. Z dnešního jednání vyplynula zjevná vůle především Norska a Islandu také podepsat smlouvu o EHP, což je velmi důležité. Druhá skutečnost je ta, že neexistuje problém, který by se týkal podpisu této smlouvy, který bychom označili jako bilaterální mezi ČR a Lichtenštejnskem. Mezi těmito dvěma státy neexistují žádné problémy, proto je možné uzavřít diplomatické styky bez jakýchkoliv předchozích podmínek. To myslím bylo také předmětem dnešní debaty. Pokud jde o EHP, aby po rozšíření dobře fungoval, tak je potřeba, aby byl nejen podepsán všemi členskými a přistupujícími zeměmi, ale i zeměmi, které nejsou členy EU. To jsou právě Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Takže je potřeba i těchto tří podpisů, aby tato smlouva mohla být platná a účinná.

.