
Prohlášení ministra Schwarzenberga k procesu rozšíření EU o státy západního Balkánu
02.12.2011 / 00:23 | Aktualizováno: 16.05.2017 / 18:31
Prohlášení ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga k procesu rozšíření EU o státy západního Balkánu před jednáními Rady pro všeobecné záležitosti EU 5.12. a Evropské rady 9.12.
Prosincová jednání Rady pro všeobecné záležitosti EU a Evropské rady jsou každoročními mezníky v procesu rozšiřování Evropské unie, neboť je na nich hodnocen pokrok jednotlivých aspirantů na členství v EU a jsou přijímána příslušná rozhodnutí. Letos se může debata o rozšíření odehrávat poněkud ve stínu jiných závažných témat. Rozšíření EU však musí zůstat významnou politikou a nesmí být odsunuto na druhou kolej. I nadále platí podmíněnost postupu jednotlivých kandidátů a potenciálních kandidátů dosažením nutného pokroku a splněním všech daných podmínek. Na druhé straně je pro zachování důvěryhodnosti celého procesu nezbytné, aby i na straně Evropské unie byl dosažený pokrok příslušně zohledněn.
Podpis přístupové smlouvy s Chorvatskem, který proběhne na okraj Evropské rady dne 9. prosince, bude úspěšným završením úsilí Chorvatska a významným symbolem pro ostatní státy západního Balkánu.
Oceňuji aktivní přístup Černé Hory k plnění politických kritérií stanovených Evropskou unií a plně se ztotožňuji s názorem Evropské komise, že Černá Hora dostatečně naplnila všech sedm ukazatelů stanovených v hodnocení z roku 2010 jako podmínky pro zahájení přístupových jednání. Zastávám názor, že k rozhodnutí o datu zahájení přístupových jednání EU s Černou Horou by mělo dojít na nadcházejícím jednání Evropské rady 9. prosince. Jsem přesvědčen, že pokud bude Černá Hora pokračovat v dosavadním tempu reforem, může po úspěchu Chorvatska představovat další významný impuls pro evropskou integraci ostatních zemí západního Balkánu.
Srbsko je významným státem regionu a s potěšením lze konstatovat, že v uplynulém roce dosáhlo výrazného pokroku v reformách, ve spolupráci s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii i v procesu regionálního usmíření. Došlo k naplnění podmínek pro udělení statusu kandidátské země, což následně doporučila Evropská komise ve svém hodnocení. Považoval bych tedy za správné, aby prosincová Evropská rada rozhodla o udělení statusu kandidátské země Srbsku.
Vývoj dialogu mezi Srbskem a Kosovem včetně otevírání nových témat jednání a implementace dosažených dohod sleduji velmi bedlivě. Věřím, že pokroky v tomto dialogu přispějí k usnadnění života obyvatel zejména v Kosovu a v delší perspektivě povedou k normalizaci vztahů mezi Srbskem a Kosovem.