Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác na podzim
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko letos pomůže Africe 100 mil. korun. Cílem je boj proti nelegální migraci

 

Vláda schválila 2. března 2020 návrh Ministerstva zahraničních věcí na podporu zdrojových a tranzitních zemí migrace v Africe na období 2020 -2022. Program aktivit cílí na odstraňování základních příčin nelegální migrace z Afriky do EU přímo v místě jejich vzniku. Zaměřen bude na severní Afriku (transitní země) a země Sahelu a Afrického rohu (zdrojové země). Každý rok Česko pomůže 100 mil. korun, celkem tedy 300 miliony.

Budoucnost Evropy a Afriky je s ohledem na geografickou blízkost propojená a navrhované aktivity přispějí k stabilizaci a sociálně-ekonomickému rozvoji afrických zemí. „Každý rok bude vyčleněno 100 miliónů korun na zlepšení bezpečnosti, ekonomického a sociálního rozvoje. V praxi to znamená na příklad, že přispějeme k ochraně hranic, k tvorbě nových pracovních míst, podpoříme vzdělávání dětí, budování silnic či zdrojů pitné vody, přispějeme k prevenci konfliktů nebo podpoříme nezávislé novináře,“ řekl k plánům pro rok 2020 ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Program umožní aktivní zapojení českých firem, neziskového i veřejného sektoru komplexními řešeními. Čeští realizátoři disponují specifickými kompetencemi, s jejichž využitím může ČR přispět k stabilizaci a rozvoji tranzitních a zdrojových zemí migrace.

ČR v Africe zintenzivňuje své aktivity. V roce 2019 jsme otevřeli velvyslanectví v Mali, a to i s ohledem na přítomnost Armády ČR v zemi. Naši vojáci se podílí na stabilizaci křehké oblasti Sahelu, od roku 2013 působí ve Výcvikové misi EU (EU Training Mission Mali) a na jaře letošního roku dokonce převezmou velení této operace.

Prostřednictvím schváleného Programu aktivit na podporu zdrojových a tranzitních zemí migrace v Africe v období 2020 – 2022 budou podpořeny a dále rozvinuty dosavadní aktivity v humanitární, rozvojové a ekonomické oblasti.

.