České centrum ve Varšavě uspořádalo výstavu „Evropské pexeso“
26.11.2010 / 16:30 | Aktualizováno: 15.01.2014 / 12:10
Dne 25. listopadu v 18.00 hodin se v Českém centru ve Varšavě sešli návštěvníci všech věkových kategorií, aby se zúčastnili slavnostní vernisáže výstavy „Evropské pexeso“ a pilotního promítání stejnojmenného výchovně-vzdělávacího filmu České televize o 28 členských zemích Evropské unie, viděných očima dětí. Od 26. 11. do 15. 12. se ve výstavní galerii a promítacím sále Českého centra Varšava budou střídat děti z varšavských základních škol.
Výstavní sál Českého centra ve Varšavě zaplnili 25. listopadu v 18 hodin lidé všech věkových kategorií – studenti prvních a druhých ročníků středních škol, učitelé a ředitelé základních škol, představitelé Úřadu hl. m. Varšavy i ministerstev, studenti univerzit, bohemisté, ale i další zájemci o českou kulturu (nejstaršímu bylo přes 70 let). Ti všichni přišli ze zájmu o putovní výstavu „Evropské pexeso“ a o pilotní promítání doprovodného stejnojmenného výchovně vzdělávacího filmu s tematikou: „Co víme o jednotlivých členských státech Evropské unie“.
Zájem o výstavu i film je důkazem zájmu polské odborné i laické veřejnosti o český příspěvek k budoucímu předsednictví Polska v Radě EU
Cílem výstavy, kterou připravily dvě české výtvarnice Michaela Bergmannová a Marie Procházkové, bylo za použití různých technik a materiálů představit jednotlivé země Evropské unie.
Výstava navazuje na stejnojmenný animovaný zábavně-vzdělávací cyklus, který vloni tyto české malířky vytvořily pod hlavičkou České televize, kde byl již dvakrát vysílán. Návštěvníci vernisáže se dozvěděli, že celý cyklus „Evropské pexeso“ obdržel cenu Elsa v kategorii nejlepší animovaný televizní pořad.
Animovaný cyklus České televize Evropské pexeso autorek Márii Procházkové a Michaely Bergmannové je zaměřen na dětské publikum, kterému zábavnou formou představuje jednotlivé země EU i myšlenku EU. Dva dětské hlasy - holčičí (Dorotka Dědková) a chlapecký (Matouš Kratina) – se nejdříve vždy dohodnou, o jaké zemi si budou povídat, a poté ji okomentují - vždy se skvělým humorem a velkorysým nadhledem. Cílem je, aby se (nejen) děti lépe orientovaly v zemích kolem nás a měly o nich alespoň rámcovou představu. Odborná veřejnost ocenila také to, že celý film – všech 28 tříminutových dílů – je opatřen polskými titulky, které zajistilo České centrum ve Varšavě.
Na cyklu spolupracovalo mnoho výtvarníků a animátorů, kteří pomohli v rámci společných pravidel odlišit jednotlivé země a vdechnout jim originální charakter, a tím podpořili myšlenku - motto EU: „Jednota v rozmanitosti“. Z mnohých umělců jmenujme alespoň Báru Dlouhou, Anetu Kýrovou, Radka Doskočila, Niké Papadopulosovou, Martina Búřila či Zdeňka Durdila.
Na návštěvu Českého centra se chystá desítka varšavských škol, přijdou dokonce i z mateřské školy
Díky spolupráci s pedagogy navštíví od 26. 11. do 15. 12. 2010 České centrum ve Varšavě desítky žáků základních škol, aby společně zhlédli film i výstavu, která již byla představena na Slovensku, ve Španělsku, Nizozemí a Rakousku a směřuje poté do dalších zemí EU. Pozoruhodné je, že pozvánku přijali i studenti prvních ročníků středních škol, a dokonce i mateřské školy, kterým se budou promítat pouze vybrané díly a přizpůsobí se také verze kvizů.
Více na: http://www.czechcentres.cz/warsaw
Kontakt pro další informace:
Tiskové oddělení Českých center Českých centrum Varšava
Jiří Rosenkranz Pavla Foglová
T: +420/234 668 253 T: +48/22/6297271
Email:rosenkranz@czech.cz Email: foglova@czech.cz