Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Kuba pláž Santa Fe
Kuba Kuba
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Celní a devizové předpisy

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Pro vstup na území Kuby je povinností vyplnění elektronického celního, zdravotního a migračního formulář na webu www.dviajeros.mitrans.gob.cu. Formulář je dostupný v angličtině a španělštině.

Formulář lze vyplnit nejdříve 72 hodin před plánovaným odletem. Není možné jej vyplnit až při příjezdu na území. Při příjezdu je zpravidla vyžadováno jeho předložení ve vytištěné podobě. Některé letecké společnosti vyplněný formulář vyžadují k nahlédnutí ještě před zahájením cesty.

Současně může být i nadále požadováno vyplnění i papírového celního a migračního formuláře, který cestující obdrží na palubě letadla či po příletu na letišti. Vytištěná stránka s QR kódem elektronického formuláře „dviajeros“ by měla být dle zkušeností pro cestující dostačující. Cílem zavedení elektronického formuláře bylo právě odbourání vyplňování papírových formulářů.

Všichni cestující mají právo dovézt bezcelně nové předměty a zboží, jež není určeno k obchodování, a to v hodnotě 1000,- USD.

Platí přísný zákaz dovozu čerstvých potravin živočišného původu (maso, mléko) a zbraní. Pro dovoz čerstvého ovoce a zeleniny je nutný příslušný certifikát.

Živá zvířata musí mít příslušný certifikát.

Dále dlouhodobě platí zákaz dovozu videí, přehrávačů DVD, satelitních antén, bezdrátových domácích telefonů a satelitních přístrojů. Dovoz mobilních telefonů a notebooků pro osobní potřebu (do 3 ks) je umožněn.

V souvislosti s přetrvávajícím nedostatkem elektrické energie na ostrově, není umožněn dovoz energeticky náročnějších elektrických spotřebičů - především mikrovlnných trub, ohřívačů, atd.
Zboží osvobozené od celních poplatků a daní:
- věci osobní potřeby (ošacení, obuv, toaletní a mycí prostředky v přiměřeném množství odpovídajícímu době pobytu),
- další předměty, jejichž hodnota nepřesahuje 100.00 USD,
- kromě osobních předmětů je možno dovézt až 10 kg léků,
- dále cestující starší 18 let mohou dovézt 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 250 gramů tabáku, a 3 litry vína nebo jiných alkoholických nápojů.

Zákaz dovozu se vztahuje na:
- drogy, omamné a psychotropní látky, vyjma těch, které cestující přiváží podložené patřičným lékařským předpisem k osobnímu použití,
- drony,
- krevní deriváty,
- pornografické časopisy, předměty a zboží,
- výbušniny,
- motorová vozidla (automobily, motocykly a jízdní kola se spalovacím motorem)
- motory a karoserie automobilů a motocyklů (rámy),
- elektrické odpory jakéhokoli druhu,
- produkty živočišného původu (skot, prasata, ovce, kozy a všechny druhy kopytníků) náchylné k tomu, aby byly nositeli chorob.

Zboží s potřebným zvláštním povolením:
- zbraně, munice k nim, bodné a sečné zbraně,
- územní radiokomunikační stanice a přístroje,
- biologické a farmaceutické výrobky živočišného původu a/nebo pro veterinární použití,
exempláře flóry a fauny a jejich části v jakékoli formě,
potraviny pouze v průmyslově vyrobených a hermeticky uzavřených konzervách.

Speciální předpisy upravující dovoz zděděného majetku, předmětů obsahujících ušlechtilé kovy a drahé kameny a valut:
- v případě, že cestující doveze krátkodobě předměty, jejichž hodnota převyšuje 5000.00 USD, musí vyplnit pro celní orgány Prohlášení o hodnotě, jež je třeba předložit při odjezdu ze země jako průkazný dokument takového dovozu.
- jestliže cestující při svém odjezdu uvažuje o vývozu hodnoty převyšující 5000.00 USD, musí při svém příjezdu na Kubu deklarovat celkovou dovezenou hotovost. Nedeklarované předměty, předměty nepravdivě deklarované a předměty, jejichž hodnota přesahuje 1000.00 USD jako maximální povolená hodnota, mohou být zadrženy nebo zabrány a cestující může být trestně stíhán.
Povinná výměna valut a prokazování zajištění finančních prostředků pro pobyt a vycestování ze země na Kubě není.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.