Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Tádžikistán jezero v horách
Tádžikistán Tádžikistán
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


S ohledem na možná rizika Ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučuje, aby se každý cestovatel zaregistroval v databázi Drozd.

Tádžikistán je muslimskou zemí, čemuž je nutné přizpůsobit své chování a oblečení. Cestování žen bez mužského doprovodu nemůžeme doporučit. Z důvodu častých kontrol ze strany místních orgánů je nutné mít pas s vízem neustále u sebe.
Jakkoli je celková bezpečnostní situace v Tádžikistánu nyní stabilizovaná, nelze vyloučit lokální střety extremistických skupin, jejichž činnost je rovněž spojena s obchodem s narkotiky. Doporučujeme dodržování základních bezpečnostních pravidel, obezřetnost a sledování pokynů místních autorit. V příhraničních oblastech u hranic s Afghánistánem, Uzbekistánem a Kyrgyzstánem důrazně doporučujeme nesjíždět z cesty, protože tyto oblasti mohou být zaminovány.
Drogy jsou ilegální a jejich držení, distribuce, přeprava a doprava je trestným činem, za který hrozí mnohaleté tresty vězení ve velmi tvrdých podmínkách
Na mnoha veřejných místech v Tádžikistánu platí přísný zákaz fotografování. Jde o tzv. strategicky důležitá místa, ke kterým patří například letiště, nádraží, tunely, mosty, budovy důležitých institucí a vnitřní prostory některých památek. Fotografovat se nesmějí ani hraniční přechody a státní hranice. Kromě toho je nevhodné fotografovat policisty, kolony aut doprovázené policejním vozem, dále pohřební obřady a průvody.
Provoz na hraničních přechodech, zejména v odlehlých oblastech, bývá omezován bez předchozího upozornění. Špatná turistická, dopravní a zdravotnická infrastruktura představuje pro cestovatele značné riziko. Pro cestu do Tádžikistánu proto doporučujeme kvalitní pojištění zahrnující evakuaci helikoptérou v případě nehody. Z důvodu špatného pokrytí signálem mobilního telefonu je při cestování mimo velká města vhodný i satelitní telefon.
Využívání platebních karet je na nízké úrovni, doporučujeme dostatek hotovosti, zejména USD.

V rámci vzájemné konzulární ochrany fungující mezi členskými státy EU mají občané EU na území třetí země, kde členský stát, jehož je  občan příslušníkem, nemá své zastoupení, právo na diplomatickou nebo konzulární ochranu kterýmkoli členským státem za stejných podmínek jako státní příslušníci tohoto státu. V případě závažných problémů na území Tádžikistánu (úmrtí, vážná nehoda nebo nemoc, zatčení nebo zadržení,  oběť násilného trestného činu, ztráta dokladu) je možné obrátit se na Velvyslanectví SRN v Tádžikistánu:

Deutsche Botschaft Duschanbe

ul. I. Somoni 59/1, 734064 Dušanbe

tel.: (+992 43) 377 3000

fax: (+992 43) 377 3080

www.duschanbe.diplo.de

nouzová linka v mimopracovní době: +992 907 727 583 nebo +992 907 727 584.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.