Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Tádžikistán jezero v horách
Tádžikistán Tádžikistán
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Pro cestování do Tádžikistánu není oficiálně předepsáno žádné povinné očkování. Důrazně se ale doporučuje očkování proti obrně (polio) absolvované v posledních 10 letech, dále očkování proti hepatitidě A i B a břišnímu tyfu, je vhodné zvážit i očkování proti vzteklině, záškrtu, TBC, tetanu a meningitidě A+C. V letních měsících hrozí v níže položených oblastech riziko malárie, zvláště v oblastech Kchatlonu a Horního Badachšánu.
Nejčastějším problémem cestovatelů do Tádžikistánu jsou průjmová onemocnění a (následná) dehydratace. Důrazně se proto doporučuje pít pouze balenou nebo převařenou vodu. V horských oblastech je třeba počítat s rizikem výškové (horské) nemoci.
Úroveň lékařské péče v Tádžikistánu je ve srovnání s ČR nízká. Vážnější zdravotní problémy je nutné řešit rychlou evakuací.
Mezi ČR a Tádžikistánem není uzavřena žádná dohoda o vzájemném bezplatném poskytování zdravotní péče. Za první pomoc, ambulantní zákrok i za hospitalizaci platí čeští občané na místě v hotovosti.
Při nutném ošetření v Tádžikistánu lze doporučit kliniku Prospekt:
Prospekt Medical Clinic
33, Sanoi Street, 734001 Dušanbe
Telefon: +(992 37) 224 30 92,

E-mail: reception.prospekt@tajnet.com
Web: http://www.prospektclinic.com


Důležitá telefonní čísla
hasiči 01
policie 02
záchranná služba 03
 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.