Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Kambodža Angkor Wat
Kambodža Kambodža
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nemění.

Ke vstupu na území Kambodže se vyžaduje cestovní pas, jehož platnost je minimálně 6 měsíců ode dne vstupu do země. Občané ČR dále potřebují ke vstupu do země vízum.

Turistické vízum na 30 dní (s možností prodloužení o 1 měsíc) je možné získat následujícími způsoby:

1) po příletu na všech mezinárodních letištích (Phnompenh, Siem Reap) a na všech pozemních mezinárodních přechodech (s Thajskem: Poi Pet, Cham Yeam, Osmach, Prum, Doung, Anlong Veng; s Vietnamem: Bavet, Kha Orm Samrong, Tropeang Sre, Tropieng Phlong, Phnom Den, Prek Chak, Banteay Chakrei, Oyadav;  s Laosem: Dong Krolar). K vyplněné žádosti je třeba doložit 2 fotografie (4x6cm). Poplatek je 30 USD.


2) prostřednictvím internetu (tzv. e-vízum) - přihlášením na webovou adresu http://www.evisa.gov.kh a dále postupovat podle návodu. Poplatek za 30 denní turistické vízum je 37 USD (30 USD vízum + 7 USD manipulační poplatek) a je nutno jej uhradit platnou platební kartou. Upozornění: e-vízum lze použít ke vstupu do Kambodže na všech mezinárodních letištích, ale pouze na 3 pozemních mezinárodních přechodech: Poipet, Bavet, Cham Yeam.


3) na kterémkoliv zastupitelském úřadě Kambodžského království v zahraničí. Poplatky i rychlost vyřízení se na jednotlivých úřadech mohou lišit.

Varianta 1) a 3) také umožňuje požádat o 30 denní pracovní/obchodní vízum. Poplatek za toto vízum po příletu, resp. příjezdu je 35 USD a toto vízum je možné prodloužit na neurčito.

V případě ztráty cestovního dokladu s kambodžským vízem a vstupním razítkem je potřebné obdržet výstupní vízum do náhradního cestovního dokladu (NCD) vystaveného Velvyslanectvím ČR v Phnompenhu. Toto výstupní vízum stojí 30 USD a vydává jej Imigrační úřad Ministerstva vnitra Kambodže (332 Russian Boulevard, Phnom Penh, Cambodia) obvykle do 3 dnů. Tento úřad také provádí jakékoli změny víza v době jeho platnosti na území Kambodže (prodloužení, převedení do nového cestovního dokladu apod.). Poplatek za překročení doby platnosti víza, splatný rovněž u Imigračního úřadu MV Kambodže činí 10 UDS za každý den překročení.

Českým turistům se doporučuje pořídit si před cestou do Kambodže fotokopie všech osobních dokladů, včetně víz, a letenek. Současně je praktické mít tyto dokumenty naskenované a přístupné z internetu. Zjednoduší to situaci při případné ztrátě cestovního dokladu.

Pracovní povolení

K práci v Kambodži je třeba mít platné pracovní/obchodní vízum a platné pracovní povolení. Pracovní/obchodní vízum je možné získat po příjezdu na všech mezinárodních letištích a na všech pozemních mezinárodních přechodech nebo na kterémkoliv zastupitelském úřadě Kambodžského království v zahraničí. Zaměstnavatel musí požádat o pracovní povolení pro své zahraniční zaměstnance na Odboru práce a sociálních věcí.

Kambodžská vláda v současnosti sleduje dodržování těchto pravidel mnohem přísněji než v minulých letech. Panuje určitá nejistota, zda bude tato pravidla vůči jedincům, kteří v Kambodži pracovali bez příslušných povolení, uplatňovat i zpětně. V zájmu každého občana ČR, který v Kambodži pracuje, je sledovat jakékoliv změny a konzultovat je s příslušnými kambodžskými úřady.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.