Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   english                        česky           

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Čína Velká čínská zeď
Čína Čína
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Čína je z pohledu zahraničního návštěvníka či turisty obecně relativně bezpečnou zemí. Nejčastější formou trestné činnosti vůči cizincům jsou krádeže peněz, dokladů a cenných předmětů (kapesní krádeže), závažnější útoky na cizince jsou spíše výjimkou. Doporučuje se mít s sebou (např. v mobilu) fotokopie všech osobních a jiných důležitých dokumentů, usnadní to pak případné hlášení incidentu místní policii i vyřizování náhradního cestovního průkazu ze strany zastupitelského úřadu.

Po uvolnění přísných protiepidemických opatření koncem prosince 2022 již nejsou po příletu ani při přejezdech mezi provinciemi/městy nařizovány povinné karantény.

Cestovat na delší vzdálenosti je v Číně možné vnitrostátními lety nebo díky rychlému rozvoji v posledních letech i vysokorychlostní dráhou. Nákup jízdenek můžete provést při využití aplikací AliPay nebo WeChat (viz informace v další části), které umožňují nákup jízdenek přes své rozhraní. Doporučujeme však turistům informovat se přímo v místě v Číně, jaké jsou podmínky nákupu jízdenek v konkrétní provincii. Je možné, že v některých provinciích bude muset cestující při prvním nákupu jízdenek osobně navštívit příslušné vlakové nádraží a jízdenky vyzvednout.

Při cestách po Číně obecně platí zákaz fotografování policejních, vojenských a jiných bezpečnostních složek, budov a kamerového systému. Každý cizinec starší 16 let musí být připraven kdykoli na požádání předložit cestovní pas s platným vízem.

Cizinci nemají povoleno navštěvovat tzv. uzavřené oblasti - seznam těchto oblastí však není veřejnosti přístupný. Do uzavřených oblastí lze cestovat pouze se zvláštním povolením, o které je třeba požádat na místním oddělení policie (Public Security Bureau). Cizincům, kteří cestují do uzavřených oblastí bez zvláštního povolení, mohou být kladeny překážky v cestě, včetně zadržení a vyhoštění ze země. V případě nejasností je třeba se řídit pokyny, resp. doporučeními Velvyslanectví ČLR v Praze a hlavně místních orgánů.

Cestování do Tibetu

O povolení ke vstupu do Tibetu je možné požádat prostřednictvím autorizované cestovní kanceláře, která má registraci u CNTA (China National Tourism Administration).

Pro aktuální podmínky a požadavky spojené s cestováním do Tibetu doporučujeme kontaktovat Velvyslanectví ČLR v Praze, které by mělo poskytnout všechny potřebné informace.

Horolezecké expedice

Organizátoři vysokohorských expedic musí požádat o povolení k výstupu na Chinese Mountaineering Association - web: https://cmasports.sport.org.cn/; e-mail: cma8848@hotmail.com, tel. 0086 (10) 6710-2787, 0086 (10) 6714-3177, fax. 0086 (10) 6711-1629. Je doporučeno zaslat e-mailem v angličtině program expedice, seznam členů spolu s jejich povoláním, čísly pasů a horolezeckými zkušenostmi. V případě, že bude program expedice schválen, zašle asociace údaj, kolik činí výše poplatku za povolení k výstupu. Po obdržení platby bude žadatelům zasláno povolení s příslušným vízovým formulářem, které je pak třeba předložit na příslušném čínském zastupitelském úřadě k žádosti o vízum.

Užitečné informace pro občany EU cestující do ČLR

Před příjezdem

Víza

Ujistěte se, že máte správná víza, požadavky na vízum můžete konzultovat s Velvyslanectvím ČLR v Praze (odkaz: http://cz.china-embassy.gov.cn/cze/lsyw/fhqz/202207/t20220721_10725307.htm). V případě překročení doby pobytu Vám hrozí vysoká pokuta (500 CNY za 1 den překročení platnosti víza), případně

až vazba. Pokud hodláte podniknout cestu do dalších zemí, např. Hongkongu nebo Macaa, budete potřebovat pro návrat do pevninské Číny dvouvstupé nebo vícevstupé vízum.

Odlet do Číny

Od 30. srpna 2023 nepotřebují cestující do Číny před cestou žádné testy na COVID-19. Není ani nutné vyplňovat žádnou zdravotní deklaraci.

Zdraví, léky

Co nejdříve se informujte o doporučených očkováních, která se mohou lišit podle oblastí, které hodláte v Číně navštívit.

Kvalita vzduchu bývá zejména v letních měsících zhoršená, k čemuž přispívají občasné písečné přeháňky – to by měly mít na zřeteli zejména osoby s dýchacími obtížemi. Inhalátor se doporučuje vzít s sebou, není v řadě míst dostupný. Při znečištění ovzduší se doporučuje nosit ochranné roušky nebo respirátory.

Některé mezinárodní nemocnice ve velkých městech mají vlastní lékárny s importovanými léky, ale dostupnost západních léků není příliš zajištěná a jsou-li někde k dispozici, jejich cena je výrazně dražší. Doporučuje se přivézt si vlastní dostatečnou zásobu léků na dobu pobytu (nikoli však psychofarmaka).

V případě, že užíváte speciální léky, které vám budou v průběhu vašeho dlouhodobého pobytu zasílány z ČR, vezměte si s sebou lékařský předpis. Dovoz do Číny je možný v případě předložení lékařského předpisu nebo zprávy, ale pouze v omezeném množství.

Cestovní zdravotní pojištění

Důrazně se doporučuje uzavřít komplexní mezinárodní zdravotní pojištění. Je důležité zkontrolovat, na co všechno se pojistka vztahuje a znát podmínky pojistné smlouvy, popřípadě mít k dispozici kontakt na asistenční službu příslušné pojišťovny v případě, že budete potřebovat naléhavé ošetření.

Ubytování

Jestliže přijíždíte do Číny poprvé a nemáte ještě stálé ubytování, ujistěte se, že jako cizinec máte písemné potvrzení rezervace hotelu, bez něhož byste neměli do Číny přicestovat. Mějte se na pozoru při rezervaci na internetu nebo přes někoho, koho neznáte. Mnoho hotelů v Číně nemá povolení k ubytování cizinců.

Po příjezdu

Dokumenty

Cestovní doklad musíte mít vždy při sobě, neboť policie je oprávněna provádět náhodné kontroly. Do mobilu si naskenujte všechny osobní a jiné důležité dokumenty, popřípadě si udělejte tyto kopie v papírové podobě (pas, vízum, pojištění, letenky, kontakty atd.) a mějte je uloženy odděleně od originálů.

Zdravotnictví

Ošetření a léky je nutné uhradit ihned hotově. Platbu v hotovosti nemůže žádné zařízení odmítnout. Je však výhodnější mít ošetření uhrazeno asistenční službou příslušné pojišťovny.

V případě nemoci či jiného naléhavého ošetření můžete navštívit některou z nemocnic uvedených na seznamu níže, kde je možné se domluvit kromě čínštiny i dalšími jazyky.

Mobilní telefony

Po příletu je přímo na letišti možné zakoupit čínskou "turistickou" SIM. Různí poskytovatelé nabízejí různé tarify – koupit je možné SIM na konkrétní časový úsek (např. na dva týdny, na měsíc apod.) s definovaným limitem minut volání, SMS, mobilních dat, apod., nebo tarif, který je omezený objemem dat, ale nikoliv časem, kdy SIM je aktivní až do doby, než zákazník spotřebuje zakoupený objem dat, atp. Čínští poskytovatelé nabízejí různé varianty. Při nákupu SIM je nutné propojit tel. číslo s identitou zákazníka (tzn. předložit cestovní pas a platné vízum) - v Číně není možné využívat anonymní SIM kartu. Tento typ "turistické" SIM karty je možné zakoupit i později po příletu v prodejnách telekomunikačních provozovatelů ve všech velkých městech. Cena SIM karty s objemem mobilních dat cca 40 GB se pohybuje okolo 300 RMB.

Čínská SIM je v Číně naprostá nutnost. Většina plateb probíhá přes mobilní aplikace, jejichž aktivace vyžaduje čínskou SIM a identifikaci jejího držitele.

Čínskou předplacenou kartu můžete použít v neblokovaném tri-band mobilu, získáte tak místní telefonní číslo a tedy přístup k síti (nebudete tak vázáni na možnost bezdrátového připojení/wifi). Pro telefony, které tuto funkci povolují, je rovněž možné si zakoupit přes internet tzv. e-SIM, tedy virtuální SIM kartu, bez nutnosti kupovat si fyzickou SIM přímo na místě. Jednou z v Číně fungujících e-SIM je například Airalo.

Internet

Internet je běžně dostupný ve většině hotelů a na místech jako jsou letiště či nádraží. Využívání bezdrátového připojení se stále rozšiřuje a počet zařízení (zejména restaurací) nabízejících tuto službu se tak zvyšuje. V některých restauracích ve velkých městech jsou k dispozici za symbolický poplatek i nabíječky mobilů. V menších městech a vesnicích s využitím wifi nelze příliš počítat. Seznam důležitých či zajímavých internetových adres je uveden níže.

V Číně je blokována řada západních aplikací a webových stránek (WhatsApp, Twitter/X, Instagram, Google, Facebook a další). Pro jejich zpřístupnění na mobilním telefonu či počítači v Číně lze nainstalovat virtuální privátní síť, anglicky zkráceně VPN. Zakoupení služby VPN doporučujeme provést ještě před cestou – informujte se proto na příslušných webových stránkách dle zkušeností uživatelů, které VPN aplikace v Číně aktuálně fungují a nejsou blokovány.

Měna, kreditní karty, hotovost

Základní jednotkou měny je čínský jüan, který se dělí na 10 mao, které se dále dělí na 10 fenů. Bankovky jsou vytištěny v hodnotách 100, 50, 20, 10, 5 a 1 jüan. Mince jsou v hodnotách 1 jüan, 5 a 1 mao, menší mince (feny) už nejsou používány. Nepřijímejte při placení poškozené bankovky, obchody ani restaurace je od vás nepřijmou.

Bankovní karty:

Využití bankovních karet je v Číně velmi omezené. Karty typu Visa, Mastercard a další je obvykle možné využít pro platbu pouze za ubytování v hotelech mezinárodního řetězce. V běžných obchodech nejsou bankovní karty vůbec akceptovány (a to jak "západní", tak i čínské), neboť je preferována možnost bezhotovostních plateb přes čínské mobilní aplikace WeChat nebo AliPay. Peníze v Číně je možné vybírat pouze z bankomatů s logem Maestro nebo Visa (s mezinárodní kreditní nebo debetní kartou), které jsou však k dispozici pouze ve velkých městech. Na některých bankomatech může být nastaven denní limit pro jednotlivý výběr ve výši cca 3 000 CNY (přibližně 10 000 Kč). Přijímání zahraničních platebních karet mimo turistická místa není příliš běžné, doporučuje se tedy disponovat hotovostí, případně si zařídit placení pomocí mobilního telefonu (v Číně nejčastější metoda platby).

AliPay, WeChat, placení:

Aplikaci AliPay je vhodné stáhnout do mobilního telefonu ještě před odletem do Číny. Pokud je aplikace nainstalována až v Číně, hrozí riziko, že nebude možné "přepnout" rozhraní aplikace do angličtiny. Pomocí AliPay je možné platit v obchodech, využívat taxislužby, objednávat jízdenky na vlak/letadlo, platit v MHD, dovážku jídla, atd. Mobilní aplikace AliPay povoluje spárování se zahraniční platební kartou – toto schválení občas trvá až 3 dny, poté byste však měli být schopni zaplatit mobilem na většině míst v Číně.

 

AliPay je relativně otevřená platforma i pro cizince, na rozdíl od WeChat, který je orientovaný spíše na čínskou klientelu (a je vázaný na čínskou SIM). Nicméně jak AliPay, tak i WeChat nabízejí propojení se "západní" bankovní kartou. Instalace WeChat je vázána na doporučení již existujících uživatelů WeChat, z tohoto pohledu se jeví instalace AliPay jako bezproblémovější. Obě aplikace v základních bodech komunikují v angličtině, detailnější nastavení je možné pouze v čínštině, přičemž AliPay nabízí možnost okamžitého překladu i funkcí primárně v čínštině do angličtiny.

Obchody jsou ze zákona povinny akceptovat při platbě i hotovost, v drtivé většině se však platby uskutečňují přes zmíněné aplikace AliPay nebo WeChat.

Doprava v místě

Vozidla TAXI jsou snadno rozpoznatelná, je jich poměrně hodně a jsou v zásadě bezpečná a nepříliš drahá. Noste s sebou vizitku svého hotelu se jménem a adresou hotelu nebo mějte připravený název místa, kam potřebujete cestovat, v čínštině.

 

Na letišti, hotelích a vlakových nádražích můžete nastoupit do vozidel TAXI ve vyhrazených frontách (= tedy musíte vyčkat, až na vás přijde řada). Všechna vozidla mají taxametr a proto se mějte na pozoru, pokud se někdo snaží dohodnout cenu před jízdou. Tato praxe je typická pro tzv. černé taxíky, které se občas vyskytují na turisticky atraktivních místech a jejich řidiči vás mohou oslovit i během čekání ve frontě na běžné taxi. Služeb černých taxikářů se doporučuje nevyužívat. Každý oficiální vůz TAXI vydá po zaplacení ceny i vytištěnou účtenku s datem a přesným označením vozu TAXI.

 

Do mobilu lze stáhnout místní aplikaci jak pro TAXI, tak pro službu DIDI (což je obdoba UBERu), tzn. objednat si odvoz na požádání, až jej budete potřebovat.

 

Metro je moderním, levným, bezpečným i ekologickým způsobem dopravy ve velkých městech. Jízdenky se kupují ve stáncích při vchodu do metra. Doporučuje se nejdříve najít si cílovou stanici na mapě, neboť jízdenky se hradí podle projeté vzdálenosti, což musíte při jejich zakoupení ohlásit. Lze využít i automaty. Při několikadenních pobytech je možné zakoupit předplacenou kartu (na 3 dny, na týden). Tyto karty se však prodávají pouze na některých místech.

Automobil bez řidiče si můžete pronajmout pouze jen s platným čínským řidičským průkazem. České ani mezinárodní řidičské průkazy nejsou v Číně uznávány. Pokud budete pobývat v Číně dlouhodobě, lze na základě předložení českého ŘP vyřídit čínský ŘP.

Předpisy a zvyky

Ujistěte se, že znáte místní předpisy a zvyky.

Pokud se bez povolení zúčastníte jakýchkoli demonstrací nebo například rozdávání letáků s politickým obsahem, takové jednání nebude tolerováno a můžete být zatčeni. Projevy opilství na veřejnosti také nejsou tolerovány a jsou považovány za urážející. Držení a konzumace ilegálních drog jsou zakázány. Za drogové delikty jsou v ČLR přísné tresty, včetně trestu smrti.

Pouze málo Číňanů hovoří cizími jazyky a angličtina není běžně používána. Doporučujeme před cestou do mobilu nainstalovat offline překladač (online překladač v Číně fungovat nebude, řada webových stránek vč. Google Translate je blokována). Z těchto důvodů se doporučuje zakoupit a nainstalovat ještě před odjezdem do Číny již zmíněnou VPN, pokud potřebujete být ve spojení s rodinou v ČR, popř. si v případě krátkodobých cest sjednat roaming.

Při ubytování dbejte instrukcí ohledně registrace Vašeho pobytu u policejních orgánů. Přesné informace by Vám měl podat hotelový recepční, případně Váš ubytovatel a zároveň poradit, jak se u policie zaregistrovat. V případě, že nebydlíte ve veřejném ubytovacím zařízení (hotely tuto službu poskytují automaticky, ale doporučujeme si to ještě dotazem ověřit), je nezbytné se do 24 hodin zaregistrovat na příslušné policejní služebně. Ve venkovských oblastech je nutné tuto povinnost splnit do 72 hodin. Ve vybraných městech je možno zaregistrovat se on-line.

Jídlo a pití

Jídlo je různorodé a v poměrně slušných cenových relacích. Ve velkých městech lze nalézt zastoupení téměř všech světových kuchyní. Pokud nemluví obsluha anglicky, zajděte si do restaurace, která má jídelní lístek obsahující obrázky. Pokud máte alergii nebo speciální dietní požadavky, požádejte někoho o napsání této informace v čínských znacích, které můžete ukázat obsluze v restauraci.

V barech a nočních klubech mějte své nápoje pod kontrolou, abyste zabránili tomu, že Vám někdo něco do nápoje přimíchá. Rovněž doporučujeme vyhýbat se "navazování přátelství" na ulici, které by vedlo k pozvání do nejbližšího podniku a konzumaci neznámých nápojů.

Balená voda je běžně dostupná. Voda z kohoutku není určena k běžné konzumaci, proto by měla být před pitím převařená. V běžných restauracích doporučujeme žádat zásadně nápoje bez ledu, neboť kvalita vody použitá na jejich výrobu není zaručená.

Spropitné

Spropitné není v Číně běžné a není nikde očekáváno. Pokud jste však členem organizované skupiny cizinců, můžete takto dobrovolně projevit své poděkování řidiči nebo průvodcům.

Nákupy a smlouvání

Nakupování je v Číně oblíbeným druhem trávení volného času. Pokud Vám bude nabídnuto značkové zboží – parfémy, cigarety, oblečení, brýle apod. na ulici za zlomek ceny, jedná se zcela jistě o padělek. Padělání je nelegální a tyto produkty mohou být při návratu domů zabaveny a navíc může být národními celními orgány vyměřena pokuta.

Připravte se na smlouvání na tržištích, u stánků a v malých obchůdcích. Toto smlouvání může být únavné, ale trpělivost se obvykle vyplatí - plaťte jen to, co se Vám zdá přijatelné. Smlouvání není běžné v obchodních domech. Starožitnosti se bez povolení čínských orgánů ve formě červené pečeti nemohou vyvážet.

V případě ….

….. ztráty pasu:
1. Nahlaste ztrátu na místní policejní stanici (公安派出所), která vydá potvrzení o ztrátě pasu (护照报失证明). Toto potvrzení lze použít k prokázání totožnosti pro nákup jízdenky a při cestování vlakem. Takto se můžete dopravit na nejbližší zastupitelský úřad ČR.


2. Kontaktujte Velvyslanectví ČR v Pekingu, Generální konzulát ČR v Šanghaji nebo v Hongkongu (podle místa, kde se nacházíte) ohledně vystavení náhradního cestovního dokladu (NCD). K vyřízení NCD se musíte dostavit osobně a přinést s sebou: doklad totožnosti, 2 fotografie a policejní potvrzení o ztrátě pasu.

 

3. Pro vycestování z Číny budete do NCD ještě potřebovat výstupní vízum, o které si musíte požádat na nejbližším oddělení cizinecké policie (Public Security Bureau – Exit & Entry Administration). Vystavení výstupního víza trvá až 5 pracovních dnů.

….. stavu nouze:
Nouzové číslo na čínské úřady v případě nehody je 110 (= policie), toto číslo bude dostupné i v angličtině, popř. je možné volat 24/7 na anglicky zajištěnou službu 12367 (= servisní centrum Národní imigrační agentury; také možno přes internet: https://en.nia.gov.cn/). Zároveň doporučujeme kontaktovat jeden z českých úřadů a informovat je o svých potížích – všechny české úřady mají pohotovostní číslo, které byste měli mít poznamenáno ještě před odjezdem z ČR.

….. dopravní nehody:

V případě, že jste se stali účastníkem i sebemenší dopravní nehody, měli byste vyčkat příjezdu policie. Volejte 110 nebo 122 a zmáčkněte 1 pro angličtinu. Měli byste plně spolupracovat s místní policií. Rozhodně se nesnažte poskytovat nikomu první pomoc, neboť v případě úmrtí účastníka dopravní nehody by vůči vám pozůstalou rodinou mohly být uplatňovány vysoké finanční požadavky (až 2 mil. RMB). Informujte nejbližší zastupitelský úřad ČR. Policejní úřad by měl zajistit minimálně překladatele z angličtiny do čínštiny. Po vyšetření nehody na policejní stanici bude nutné podepsat dokument, který je pouze v čínštině – a pokud s sebou nemáte někoho, kdo textu rozumí, můžete dokument podepsat, ale zároveň u svého podpisu zřetelně napište, že nerozumíte tomu, co podepisujete. Důležitá místa protokolu pak budete muset označit otiskem prstu.

….. zdravotních problémů:
Pro akutní přivolání lékaře volejte linku 120 - tato linka je však pouze v čínštině, proto spíše doporučujeme kontaktovat některou z nemocnic uvedených v následující informační kapitole "Zdravotnictví – důležitá telefonní čísla" (a to buď přímo nebo prostřednictvím asistenční služby své zdravotní pojišťovny v ČR, která Vás do příslušného zdravotnického zařízení nasměruje).

….. ztráty peněz nebo okradení:

V případě ztráty nebo ukradení peněz kontaktujte příbuzné nebo přátele, kteří Vám mohou rychle zaslat finanční prostředky prostřednictvím Western Union. Odesílatel Vám sdělí desetimístný kód, na jehož základě a po předložení pasu můžete v nejbližší pobočce WU vyjednávat o vydání peněz – obvykle je to však vázáno na vyplacení někomu, kdo má v Číně zřízen účet. Variantou je taktéž možnost zaslání peněz prostřednictvím Ministerstva zahraničních věcí.

 

Užitečné telefony a kontakty:

Policie: 110

Emergency / Záchranná služba: 120

Firefighters / Požárníci: 119

Alien’s Police / Cizinecká policie: +86 (10) 8401-5297

Information about tel. Numbers / informace o tel. číslech: 114

Exact Time / Přesný čas: 117

Weather Forecast / Předpověď počasí: 121

 

Exit & Entry Administration of the Beijing PSB (Cizinecká policie):
Informace: (+86 10) 12367 (toto číslo je platné pro celou Čínu)

Centrum: (+86 10) 8401 5300

Adresa: No. 2, Andingmen Dong Da Jie, Dongcheng District
Úřední hodiny: pondělí až sobota: 08:30 – 16:30 hod.

Web: www.gaj.beijing.gov.cn (cizinecká policie v Pekingu)
 

Western Union:

www.westernunion.com

https://www.westernunion.com/cn/en/find-locations.html

 

Velvyslanectví a konzuláty ČR

Velvyslanectví České republiky v ČLR 捷克驻华大使馆
2 Ri Tan Lu, Jian Guo Men Wai, Beijing 100600, 建国门外,日坛路2号
Tel.: 0086-10-8532-9500 Pohotovost: 0086-139-1175-2207
Fax: 0086-10-6532-5653
E-mail.: consulate_beijing@mzv.cz, popř. beijing@embassy.mzv.cz

 

Generální konzulát České republiky v Šanghaji
Room 808, New Town Centre, 83 Loushanguan Rd., Shanghai 200336
Tel.: 0086-21- 6236-9925, 6236-9926 Pohotovost: 0086-139-1887-3144
Fax: (86-21) 6236-9920
E-mail.: shanghai@embassy.mzv.cz

 

Generální konzulát České republiky v Hongkongu
1204-5 Great Eagle Centre, 23 Harbour Road, Wanchai, Hong Kong
Tel.: 00852-2802-2212 Pohotovost: 00852-9152-7246
Fax: 00852- 2802-2911
E-mail.: hongkong@embassy.mzv.cz

 

Důležité či zajímavé internetové adresy

Všeobecné informace
www.china.org.cn (China Internet Information Center)
www.chinaview.cn (Xinhua Net News)
https://czech.cri.cn/ (China Radio International Online)

Turistika
https://www.cnto.com.sg/ (Čínská národní turistická agentura)

https://www.travelchina.org.cn/en/index/index.shtml
 

Denní tisk
www.chinadaily.com.cn (China Daily)
http://en.people.cn/ (People‘s Daily - internetová verze)
www.globaltimes.cn (Global Times)
https://asiatimes.com/ (Asia Times)
https://www.scmp.com/ (South China Morning Post)
www.cctv.com (internetové vysílání China Central Television / CCTV International)
 

Čínské státní instituce
www.fmprc.gov.cn (Ministerstvo zahraničních věcí ČLR)
www.mofcom.gov.cn (Ministerstvo obchodu ČLR)
www.most.gov.cn (Ministerstvo vědy a technologie ČLR)
http://cz.china-embassy.gov.cn/cze/ (Velvyslanectví ČLR v Praze)
www.stats.gov.cn (Národní statistický úřad)
www.customs.gov.cn (Generální správa cel)

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.