Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Maroko pohoří Atlas
Maroko Maroko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Držitelé cestovních pasů České republiky nepotřebují ke vstupu do Maroka vízum pro pobyt nepřesahující 90 dnů.

POZOR: Občané třetích zemí, se kterými nemá Maroko bezvízovou dohodu a kteří cestují s cestovním dokladem vydaným Českou republikou, vízum potřebují!

Pokud je nutné pobyt z vážných důvodů prodloužit, je třeba se co nejdříve obrátit na policii
v místě pobytu, která může platnost pobytu prodloužit maximálně o dalších 90 dnů.

Při překročení 90 dnů pobytu může policie udělit pokutu, případně rozhodnout o vyhoštění, které může být spojené se zákazem vstupu na území Maroka. Upozorňujeme, že v této souvislosti jsou možnosti velvyslanectví velmi omezené, zvláště v případě svévolného nelegálního prodlužování pobytu v království.

Občané ČR musí být pro pobyt vybaveni přiměřenou částkou finančních prostředků
s ohledem na předpokládanou délku a účel pobytu. V případě, že občan ČR hodlá v rámci pobytu do 90 dnů vykonávat na marockém území výdělečnou činnost, je povinen si obstarat od marockého ministerstva práce pracovní povolení.

Přihlašovací povinnost v Maroku plní hotely, kempy a ostatní ubytovací zařízení. Vřele doporučujeme, i z důvodu naléhavého kontaktu s příslušnými občany, vyhýbat se individuálnímu ubytování, které tuto povinnost nesplňuje.

Pro dlouhodobý pobyt v Maroku je nutné zažádat o povolení k pobytu na úřadovně "Sûreté nationale" v místě bydliště v Maroku.

Při každém vstupu do Maroka a výstupu z Maroka každý cestovatel vyplňuje formulář, který se rozdává v letadle, na lodi, či je k dispozici před pasovou kontrolou. Je proto dobré mít sebou psací potřeby. Pohraniční orgány vždy nejvíce zajímá, zda jste vyplnili řádně a čitelně adresu, kde budete v Maroku pobývat. Někdy mohou požadovat také dokumenty dosvědčující místo pobytu. Je proto vhodné mít při ruce a nikoliv v kufru například rezervaci hotelu (nebo
i elektronicky v mobilu). Pokud jako místo pobytu uvedete adresu na Západní Sahaře, je nutné se připravit na podrobnější rozhovor o důvodech Vaší cesty.

Při vstupu do země (letiště, přístavy apod.) jsou marocké bezpečnostní orgány oprávněny vyžádat předložení uhrazeného a platného zpětného dopravního titulu (letenka, loděnka)
a dále dostatečných finančních prostředků odpovídajících středně nákladnému pobytu v zemi.

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.