Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Somálsko – varování před cestami do země

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR varuje před cestami do Somálska. V zemi probíhají boje mezi vládními ozbrojenými silami, podporovanými mezinárodními jednotkami, a milicemi islamistické organizace al-Šabáb.

Na celém území Somálska, tedy včetně hlavního města a Puntlandu, existuje vysoké riziko teroristických útoků. K útokům dochází často a jejich cílem bývají místa a zařízení, kde se pohybují představitelé vlády a/nebo cizinci. Cizincům hrozí také únosy ze strany teroristických skupin. Po prezidentských a parlamentních volbách v roce 2022 došlo k zvýšení počtu bezpečnostních incidentů, a to i v hlavním městě a v blízkosti mezinárodního letiště Aden Adde.

Situace v západní polovině autonomní oblasti Somaliland (zejména města Hargeisa a Berbera, dále až po Burao) je obecně příznivější, nicméně i zde doporučujeme při nezbytných cestách dbát maximální opatrnosti a vyvarovat se místům se zvýšenou koncentrací lidí a veřejným shromážděním, v každém případě pak necestovat bez místního doprovodu.

V naléhavých případech mohou čeští občané kontaktovat Velvyslanectví ČR v Addis Abebě na čísle +251/911222401.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje všem cestovatelům do zahraničí registrovat se v databázi DROZD .

.