Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Saúdská Arábie: bezpečnostní situace

 

Bezpečnostní situace v Saúdské Arábii se v posledních letech zlepšila, přesto však nelze opomíjet jistá specifická rizika cestování v zemi a aktuální kontext.

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat při pohybu mimo velká města a také v oblastech obývaných šíitskou menšinou (okolí města Dammam - Qatif, Awwamiyah, Saihat) či konzervativní částí saúdské populace (Qassim, Buraidah).

V souvislosti se stávající situací v Izraeli a Pásmu Gazy a aktivní podporou hnutí Hamás ze strany jemenských povstalců Húthijů dochází k útokům proti izraelským cílům. Ty jsou vedeny i přes území Saúdské Arábie, kde mohou být protivzdušnou obranou rakety/drony sestřelovány. Velvyslanectví ČR v Rijádu proto doporučuje necestovat do oblastí Saúdské Arábie hraničících s Jemenem – do pásma 20 km od hranice vůbec, od 20 do 100 km pouze v případě nezbytných cest.

V zemi platí přísný zákaz dovozu i konzumace jakéhokoliv množství alkoholu; za porušení zákazu hrozí uvěznění. Trestné je rovněž kritizovat či urážet panovníka, korunního prince nebo islám. Je zakázáno viditelné nošení symbolů jiných náboženství, fotografování vládních a vojenských objektů a pro ženy platí zákaz nošení oděvu s odhalenými rameny a/nebo koleny.

Důležité upozornění se týká tranzitu přes Saúdskou Arábii, zejména v případě letu s nízkonákladovými společnostmi (např. Wizzair), kdy je nutné mít vízum. MZV ČR doporučuje informovat se o podrobnostech na webu Velvyslanectví České republiky v Rijádu, na které se také mohou obracet čeští občané, kteří se v Saúdské Arábii ocitnou v nouzi. V mimopracovní době funguje nouzová linka konzulární pohotovosti na čísle +966-502898613.

MZV ČR veřejnosti také doporučuje se před cestou do Saúdské Arábie registrovat v databázi DROZD.

.