Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Myanmar
Foto: © Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Myanmar - bezpečnostní situace

 

MZV varuje před cestami do Myanmaru. V Myanmaru se bezpečnostní situace výrazně zhoršila po vojenském převratu v roce 2021. V zemi je stále vyhlášen výjimečný stav. V některých obvodech je zavedeno dokonce stanné právo. Bezpečnostní situace je proměnlivá, obecně se dále zhoršuje, a to i v oblastech, které dříve platily za bezpečné, včetně Rangúnu.
Od 20. 5. 2022 se vydávají víza, pouze však za účelem turistiky a pro obchodní účely, žádosti se podávají on-line. Až na výjimky pro cizince zůstávají pozemní přechody uzavřeny a přes Myanmar není dovoleno tranzitovat.

Českým občanům již pobývajícím v Myanmaru se doporučuje na veřejnosti se chovat a pohybovat velmi obezřetně s ohledem na možné bezpečnostní incidenty. Je rovněž žádoucí, aby se důsledně vyhýbali srocením lidí a demonstracím, dodržovali všechna nařízení současného vedení země či místních úřadů a pokyny ozbrojených složek a soustavně v médiích sledovali vývoj bezpečnostní situace. Je nutno mít na paměti, že po celé zemi platí zákaz nočního vycházení, v Rangúnské oblasti je stanoven od půlnoci do 04:00, v některých jiných částech země je uplatňován v delším rozsahu.

V případě nouze se lze obrátit na Velvyslanectví ČR v Rangúnu, a sice v pracovní době na standardní telefonické kontakty úřadu a mimo pracovní dobu pak na jeho nouzovou linku konzulární pohotovosti:  +95 976 089 6257.

Cestovatelům se doporučuje registrovat v databázi DROZD.

.