Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mosambik - upozornění na výskyt cholery

 

Upozorňujeme na výskyt a šíření cholery v Mosambiku. Počet nakažených dosahuje desítek tisíc osob. Nejvíce zasaženy jsou provincie v severní části země Cabo Delgado a Nampula, dále pak Niassa, Sofala, Tete, Manica a Zambezia.
 

Cholera je infekční průjmové onemocnění, které způsobují bakterie přenášené znečištěnou vodou. Projevuje se bolestmi břicha, vodnatými průjmy a zvracením. Dehydratace a ztráta minerálů může vést velmi rychle k selhání organismu a úmrtí, proto je v případě podezření na nákazu zapotřebí rychle vyhledat lékařskou pomoc.
Prevence spočívá v zabezpečení zdrojů pitné vody, v dodržování základních hygienických standardů (mytí rukou, použití desinfekce) a dodržování postupů při přípravě potravy (nejíst nemyté ovoce a zeleninu apod.). Proti choleře se lze očkovat.


V případě nouzové situace kontaktujte Velvyslanectví ČR v Pretorii. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučuje všem cestovatelům sledovat aktuální vývoj situace v zemi a před cestou se zaregistrovat v databázi DROZD.

.