Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Mexiko
Foto: © Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mexiko: varování - bezpečnostní situace

 

MZV ČR upozorňuje cestovatele, že bezpečnostní situace v Mexiku je setrvale velmi negativně ovlivněna násilím spojeným s bojem mezi drogovými kartely; dalším problémem je závažná pouliční kriminalita (přepadení, krádeže cenností i automobilů) – týká se to hlavního města i Estado de México (obklopuje hlavní město) a státu Michoacán (na západ od Ciudad de México). Z důvodu špatné bezpečnostní situace se také doporučuje cestovat po pozemních komunikacích do států na hranicích s USA jen, když to je nezbytné (jde o státy: Durango, Coahuila, Tamaulipas, Nuevo León, Sonora, Sinaloa, Baja California Norte a Chihuahua). Rovněž v ostatních případech (přesun letecky, pobyt ve městech apod.) se na tomto území doporučuje dbát pravidel maximální obezřetnosti.
 

Ve státě Tamaulipas se nedoporučuje z důvodu ozbrojených střetů mezi drogovými kartely se přepravovat po pozemních veřejných cestách mezi půlnocí a 6. hod. ranní (ani soukromými, ani veřejnými dopravními prostředky). Zvláště nebezpečná je situace v Nuevo Laredo. Může docházet k blokádám významných komunikací a ohrožení civilního obyvatelstva.

Zvýšená obezřetnost se doporučuje také při cestách do států Guanajuato, Morelos, Michoacán a Guerrero. Při pobytu v přímořských turistických letoviscích jako jsou poloostrov Yucatán (s destinacemi Cancún, Playa del Carmen a další), je potřeba dávat přednost pohybu ve střežených turistických zónách a sledovat aktuální doporučení místních orgánů.

Pozor!!! V Mexiku je konzumace, nákup a prodej drog nelegální a kromě velmi vysokých bezpečnostních rizik může turista čelit tvrdým trestům včetně odnětí svobody - vyhýbejte se proto kontaktům s dealery! 

Bezpečnostní situace se zhoršila i v samotném hlavním městě Mexika - v ulicích se množí případy ozbrojeného přepadení a krádeží, což se týká historického centra a turistických lokalit. Bezpečnost v Ciudad de México se nedá srovnávat s evropskými metropolemi. MZV ČR proto doporučuje českým občanům dbát během pobytu maximální opatrnosti.

MZV ČR zdůrazňuje, že mezi základní pravidla cestování po Mexiku obecně patří: zásadně necestovat v noci po žádné komunikaci, pokud možno nevyužívat (ani přes den) menší či izolované cesty, vyhýbat se shromážděním většího počtu lidí a na veřejných místech se v nočních hodinách přemisťovat prozíravě a nejlépe ve skupinách. Taktéž se důrazně doporučuje mít uložené na několika místech kopie osobních dokladů (zejména cestovního pasu) pro případ ztráty/odcizení osobních předmětů.  

Seznam rizikových oblastí v hl. městě je zveřejněn na webové stránce Velvyslanectví ČR v Mexiku. Cestovatelům se doporučuje registrace do aplikace DROZD. V případě nouze lze kontaktovat nouzovou tel. linku ZÚ Mexiko: +52 55 21092399.
 

.