Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jordánsko: upozornění na cesty

 

Vzhledem k současné napjaté regionální situaci doporučuje MZV ČR dbát zvýšené opatrnosti při pobytu v Jordánsku. Po celém území může docházet k demonstracím na podporu Palestinců. Demonstrace pokračují zejména v Ammánu před Grand Husseini mešitou v centru města a Kaluti mešitou.  Tyto demonstrace jsou větší než obvykle, většinou se ale obejdou bez násilí. Všechny protesty jsou momentálně pod zvýšenou kontrolou jordánských bezpečnostních složek. Některé cesty a ulice ve městech i mimo ně mohou být  uzavírány. Během pobytu v zemi se vyhýbejte místům s vysokou koncentrací osob, zejména pak v čase po odpoledních pátečních modlitbách.

V případě přechodu z/do Izraele MZV ČR doporučuje sledovat informace o hraničních přechodech, zejména pak King Hussein Bridge/ Allenby Bridge, které mohou být ad hoc uzavírány v reakci na  aktuální bezpečnostní situaci. Další přechody do Izraele na jihu v Akabě (Wadi Araba/Eliat) a na severu země (Šejch Hussein Bridge) jsou otevřené. Upozorňujeme na zvýšené nebezpečí podél hranic s Izraelem (mimo Mrtvé moře), kde mohou probíhat nedovolené demonstrace. MZV ČR doporučuje sledovat rovněž aktuální cestovní doporučení zastupitelských úřadů ČR v Tel Avivu a v Káhiře.

Při cestách automobilem doporučujeme zastavovat jen na znamení uniformovaných příslušníků policie. Pokud možno, jezděte pouze ve dne (v noci je zvýšené riziko dopravních nehod). Po cestě můžete zaznamenat zvýšený počet policejních kontrol, zejména na trase podél Mrtvého moře (Dead Sea Highway) a na trase z Ammánu do hotelových resortů u Mrtvého moře či Bethanie (místo Ježíšova křtu).

MZV ČR doporučuje pohybovat se pouze v západní třetině země, kde se nacházejí i nejvýznamnější objekty turistického zájmu. Na turistická letoviska (Mrtvé moře, Rudé moře), klíčové památky (Jerash, Um Qais, ammánská Citadela, hora/Mount Nebo, Petra, místo křtu/Bethanie) a přírodní rezervace (Wadi Mujib, Dana, Wadi Rum) dohlíží vždy přítomná turistická policie. Respektujte její případné pokyny. V národním parku Wadi Rum je vhodné přidat se k prohlídce jiné skupiny zahraničních turistů. Je zakázáno cestovat v národních parcích vlastním vozidlem bez místního průvodce. Upozorňujeme na skutečnost, že ve Wadi Rum není žádný mobilní telefonní signál, a nelze se tedy dovolat ani využívat mobilní data.

MZV ČR varuje před všemi cestami do blízkosti jordánsko-syrské na severu a jordánsko-irácké hranice, tedy na východ od pouštní dálnice č. 15, která tvoří páteřní spojení mezi hlavním městem Ammán a přístavním městem Akaba.

V případě problémů je možné obracet se na policii (telefon 911), která bývá vůči cizincům vstřícná.

V případě nouze se lze obrátit na Velvyslanectví ČR v Ammánu, a sice v pracovní době na standardní telefonické kontakty úřadu a mimo pracovní dobu na jeho nouzovou linku konzulární pohotovosti: +962 797301990.

MZV ČR doporučuje všem cestovatelům registrovat se v databázi DROZD.

.