Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jemen - varování před cestami do země

 

MZV ČR varuje před cestami do Jemenské republiky (včetně ostrova Sokotra) a české občany, kteří se případně v zemi nacházejí, vyzývá k jejímu opuštění. Celé území Jemenu je všeobecně hodnoceno jako značně rizikové. Pokud jsou cesta/pobyt nezbytné, doporučujeme dbát mimořádné bdělosti a průběžně se informovat o bezpečnostní situaci v konkrétní oblasti prostřednictvím médií a dalších dostupných zdrojů.

Vzhledem k přetrvávajícímu vnitřnímu ozbrojenému konfliktu a také v souvislosti se zapojením jemenských povstalců do válečného konfliktu mezi Izraelem a palestinským Hamásem může být pobyt v Jemenu spojen s vysokým bezpečnostním rizikem. Cizincům pobývajícím v Jemenu hrozí také únosy. Většina cizinců však zemi již opustila a únosy nejsou v poslední době tak časté jako dříve. 

V hlavním městě Sana´a, které je ovládáno povstaleckým hnutím Hútijů, jsou uzavřeny zastupitelské úřady všech členských zemí EU (včetně ČR). Možnost konzulární asistence je tak značně limitována.

Občané ČR, kteří se v Jemenu ocitnou v nouzi, mohou kontaktovat Velvyslanectví České republiky v Rijádu. V mimopracovní době funguje pohotovostní číslo velvyslanectví: +966-502898613. V naléhavých případech lze kontaktovat i kancelář honorárního konzula ČR v Sana´a (tel. číslo: +967 153 81 04; e-mail: czech.consulate.sanaa@gmail.com; adresa: ATMA Building, Southern Ring Road, P.O.Box 15106, Sana´a). Honorárním konzulem je pan Abd Sarhan Ahmad AL-AHWAL.

MZV ČR veřejnosti důrazně doporučuje zaregistrovat se před nezbytnými cestami do Jemenu v databázi DROZD.

.